Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko, czyli jeden z ojców nowoczesnej fortyfikacji

Tadeusza Kościuszkę znamy bardzo dobrze jako naczelnika, wodza i polityka, ale był on również fenomenalnym inżynierem wojskowym i twórcą nowoczesnych fortyfikacji. - Straszliwy wiek XVII, będący wiekiem wojen, wyuczył Polaków, że umiejętnie zastosowana fortyfikacja polowa decyduje o powodzeniu lub klęsce armii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Wielgus z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Ameryka Północna Dorota Truszczak

Warszawa: 275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki

Mija 275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki, wizjonera, bohatera narodowego oraz polskiego i amerykańskiego generała. Przedstawiciele m.in. Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej złożyli kwiaty na Zamku Królewskim przy urnie z sercem Tadeusza Kościuszki. Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej Leszek Marek Krześniak podkreślił, że Tadeusz Kościuszko - inżynier wojskowy, zbudował Państwo okresu wojny.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Stany Zjednoczone historia Polski

Parlamentarzyści z Polski i Litwy w rocznicę urodzin Kościuszki apelują o demokratyczne zmiany na Białorusi

Parlamentarzyści z Polski i Litwy wyrazili solidarność z narodem białoruskim, wezwali też władze w Mińsku do przeprowadzenia jeszcze w tym roku prawdziwie demokratycznych wyborów. Deklaracja w tej sprawie została przyjęta w obu krajach, w 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Za bohatera narodowego uważają go bowiem zarówno Polacy i Litwini, jak i Białorusini.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Białoruś Tadeusz Kościuszko