Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kościuszko

Trzy pogrzeby Tadeusza Kościuszki

"W samotności zamknął oczy Naczelnik w Solurze dnia 15 października 1817 roku. Przytomny był do końca, mówiąc o Polsce. Niestety nie było przy nim żadnego rodaka w ostatnich dniach życia". Tak widział śmierć Tadeusza Kościuszki polski historyk, znawca jego losów, Feliks Konieczny. W chwili śmierci nie było przy Kościuszce żadnego Polaka, ale jego pogrzeby zamieniły się w manifestację patriotyzmu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Tadeusz Kościuszko pogrzeby

"Całkowicie naganna postawa". Kleiber o niszczeniu europejskich pomników po śmierci George'a Floyda

- Mogę wyobrazić sobie protest przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie, ale dewastowanie pomnika Tadeusza Kościuszki jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe i paradoksalne - powiedział prof. Michał Kleiner, były szef Polskiej Akademii Nauk. - To gest solidarności z protestującymi w USA, ale to postawa całkowicie naganna - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Donald Trump USA Stany Zjednoczone Tadeusz Kościuszko

Zamalowany w Waszyngtonie pomnik Kościuszki stworzył lwowianin Antoni Popiel

Co łączy Waszyngton ze Lwowem? Pomniki tego samego autora. Monument Tadeusza Kościuszki, którego cokół zamalowano przed Białym Domem w czasie protestów i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego artysty już nie istnieje - został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Tadeusz Kościuszko Adam Mickiewicz historia Polski

"Zły cel frustracji, on pomagał Afroamerykanom". Fundacja Kościuszki edukuje demonstrantów z USA

Polonijna Fundacja Kościuszkowska zaznaczyła w oświadczeniu wydanym w związku ze zbezczeszczeniem pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, że demonstranci skierowali swą frustrację ku postaci, która czynnie przeciwstawiła się utrzymywaniu Afroamerykanów w niewoli.
Zobacz więcej na temat:  USA Zamieszki w USA Stany Zjednoczone Ameryka demonstracje protest ŚWIAT Tadeusz Kościuszko