Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kościuszko

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Stany Zjednoczone Polonia w USA kancelaria premiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Nowy Jork: na moście imienia Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Tadeusz Kościuszko POLSKA

Cenotes - święte studnie Majów. Jakie mają znaczenie?

Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Półwyspu Jukatan. Właśnie tam, w czasach cywilizacji Majów, pełniły one rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Majowie Tadeusz Kościuszko Meksyk Półwysep Jukatan Uniwersytet Warszawski NAUKA ciekawostki

Tadeusz Kościuszko nie zmarł ani na tyfus, ani na zapalenie płuc. Nowe ustalenia badaczy

Najnowsze badania dowodzą, że dotychczasowe hipotezy dotyczące śmierci polskiego bohatera narodowego okazały się błędne. Zespół naukowców z Poznania i Wrocławia wykazał, że prawdopodobną przyczyną zgonu Tadeusza Kościuszki było zapalenie wsierdzia, spowodowane infekcją bakterią Cutibacterium acnes.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski ciekawostki odkrycia i ciekawostki NAUKA Tadeusz Kościuszko

"Kościuszkowski western". Paweł Maślona o filmie "Kos"

- Nie jest to taki film historyczny, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Bardziej jest to fantazja na temat Kościuszki, insurekcji i wszystkiego, co się działo, niż rozprawka historyczna. Jest to fantazja, ale chcemy być jak najbliżej prawdy o tym czasie - opowiada o filmie "Kos" jego reżyser Paweł Maślona. Produkcja na podstawie scenariusza Michała Zielińskiego zabierze widzów w przeddzień insurekcji kościuszkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska Tadeusz Kościuszko film polski FILM

Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów

- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko literatura Dwójka Cezary Harasimowicz Jakub Kukla

"Kos". Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko w historycznej superprodukcji

Na tle przygotowań do wybuchu insurekcji kościuszkowskiej rozgrywa się historia młodego chłopa, szlacheckiego bękarta, który walczy o schedę po ojcu. Niespodziewanego kompana znajdzie on w osobie czarnoskórego przyjaciela przyszłego naczelnika powstania - tak prezentuje się fabuła przygotowywanej właśnie historycznej produkcji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak kino