Polskie Radio
Section05
Cezary Harasimowicz

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Martyna Chuderska Kulturalna strefa literatura dziecięca kultura dla dzieci

Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów

- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko literatura Dwójka Cezary Harasimowicz Jakub Kukla

Cezary Harasimowicz: ciekło, ciekło aż wyciekło pisanie [WIDEO]

- Ciągle coś zmieniałem. A to chciałem być malarzem, a to filozofem, a to teoretykiem teatru, a to aktorem, muzykiem i tak dalej. Moja mama, która była osobą bardzo cierpliwą, miała takie powiedzenie: "Cieknie, cieknie, z któregoś kranika wycieknie". I tak jakoś wyciekło pisanie - mówił o sobie Cezary Harasimowicz w audycji "Mazurek słucha".
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Robert Mazurek literatura Dwójka biografia

Gwiazda polskiego kina była niewygodna dla wszystkich. Co wiemy o Inie Benicie?

Ina Benita była jedną z największych gwiazd przedwojennego kina, natomiast w czasach niemieckiej okupacji jej losy stały się niezwykle tajemnicze. - Musiała dokonywać trudnych wyborów. Między innymi wystawiła do odstrzału Igo Syma, który był prawdziwym zdrajcą i kolaborantem - opowiada Cezary Harasimowicz, autor książki o Inie Benicie.
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Małgorzata Raducha przedwojenna Warszawa