Polskie Radio
Section05
Cezary Harasimowicz

Cezary Harasimowicz: Regina Salomea Pilsztynowa to pierwowzór bizneswoman

Regina Salomea Pilsztynowa - choć nie miała formalnego wykształcenia - uważana jest za pierwszą polską lekarkę. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman (...), była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, pisarz, autor opartej na faktach powieści "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Cezary Harasimowicz pisarze i poeci pisarz literatura książki Jakub Kukla

Kim była Regina Salomea Pilsztynowa? Nowa powieść Cezarego Harasimowicza

Regina Salomea Pilsztynowa to bohaterka najnowszej powieści Cezarego Harasimowicza pt. "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej". Była pierwszą polską lekarką okulistką (1713-1763), a ponadto podróżniczką i szpiegiem. Zrobiła międzynarodową karierę, choć nie posiadała formalnego medycznego wykształcenia.
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Magda Mikołajczuk szpiegostwo Turcja medycyna Regina Salomea Pilsztynowa

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Martyna Chuderska Kulturalna strefa literatura dziecięca kultura dla dzieci

Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów

- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko literatura Dwójka Cezary Harasimowicz Jakub Kukla