Jan Englert, Jan Peszek, Jerzy Stuhr - portret generacji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 21:00
- Teatr był miejscem, które dawało szansę zaistnienia w tym zawodzie. Było też marzeniem dostać się do dobrego zespołu, w którym swego czasu panowała bardzo ścisła hierarchia ważności, od mistrzów po adeptów na samym dole tej drabiny, którzy - wpatrzeni w mistrzów - nauczyli się życia na scenie - mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff. Bohaterami audycji byli trzej aktorzy, którzy zaczynali swoją karierę w latach 60.: Jan Englert, Jan Peszek i Jerzy Stuhr.
Od lewej: Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Jan Englert
Od lewej: Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Jan EnglertFoto: Jacek Dominski/REPORTER/East News
  • Bohaterami audycji byli trzej wybitni twórcy polskiego teatru: Jan Englert, Jan Peszek i Jerzy Stuhr.
  • Łączy ich to, że - pozostając wybitnymi indywidualnościami - należą do tej samej generacji aktorskiej.
  • Wszyscy kończyli szkoły teatralne w latach 60. i to właśnie teatr, a nie telewizja czy kino, był dla nich najważniejszym miejscem.

Trzej twórcy teatralni są aktualnie w szczególnym momencie swojej kariery. Jan Peszek obchodził niedawno jubileusz 80-lecia, Jan Englert jest na scenie dokładnie 60 lat, z kolei Jerzy Stuhr zapowiada pożegnanie z zawodem aktora rolą Stanisławskiego w "Geniuszu" Tadeusza Słobodzianka na scenie Teatru Polonia w Warszawie.

- Niewątpliwie tym, co uderza, kiedy śledzi się te biografie twórcze, jest zakotwiczenie w latach 60. Chodzi o wejście w teatr, wejście na scenę po ukończeniu studiów, szkół, które w tamtych latach dawały swoim adeptom bardzo mocne fundamenty warsztatu - stwierdziła prof. Barbara Osterloff.

Jan Peszek i Jerzy Stuhr to absolwenci krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Jan Englert ukończył natomiast uczelnię warszawską.

Marzenie o teatrze

Prof. Barbara Osterloff zauważyła, że wszyscy trzej aktorzy, choć grali i w filmach, i w Teatrze Telewizji, za priorytet uznawali pracę w teatrze:

- Teatr był miejscem, które dawało szansę zaistnienia w tym zawodzie. Było też marzeniem dostać się do dobrego zespołu, w którym swego czasu panowała bardzo ścisła hierarchia ważności, od mistrzów po adeptów na samym dole tej drabiny, którzy - wpatrzeni w mistrzów - nauczyli się życia na scenie.

Wędrujący Jan Peszek

A jednak drogi artystyczne trzech aktorów są bardzo różne. Jan Peszek pracę zaczął jeszcze w czasach szkoły teatralnej, i to w teatrze nie repertuarowym, lecz awangardowym. W tym okresie znacząco wpłynął na niego kompozytor, ale także dramaturg Bogusław Schaeffer. W trakcie swojej kariery Jan Peszek dużo podróżował po Polsce, pracował we Wrocławiu, w Krakowie, Łodzi.

Jerzy Stuhr w Krakowie, Jan Englert w Warszawie

Zupełnie inaczej wyglądają teatralne biografie dwóch pozostałych aktorów. Jerzy Stuhr przez większość czasu związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, Jan Englert zakotwiczony jest w Warszawie, pracował kolejno w teatrach: Polskim, Współczesnym i Narodowym.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o artystycznych drogach bohaterów audycji.

Posłuchaj
28:01 2024_02_28 17_30_08_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Jan Englert, Jan Peszek, Jerzy Stuhr - portret generacji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Tomasz Mościcki

Gość: prof. Barbara Osterloff

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 17.30

mgc/kormp