REKLAMA

Nawet nie wiesz, ile zależy od przyimka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 21:00
Ta niesamodzielna część mowy może sprawić użytkownikom języka spore trudności. O przyimku rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Nasz język współczesny".
Audio
  • Nawet nie wiesz, ile zależy od przyimka (Nasz język współczesny/Dwójka)
Nawet nie wiesz, ile zależy od przyimka
Foto: GlowImages/East News

Gośćmi Małgorzaty Tułowieckiej byli językoznawcy: prof. Andrzej Markowski (współautor książki "Wszystko zależy od przyimka") i prof. Jerzy Podracki.
jp/mc

Czytaj także

Kiedyś styczeń to był luty, a sierpień nazywano stojączką

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 19:00
- Dawniej było spore zamieszanie z nazwami miesięcy. Po pierwsze było ich więcej niż dzisiaj. Po drugie pojawiały się w innej kolejności - opowiadała językoznawczyni Agata Hącia w audycji poświęconej związkom między pogodą i językiem polskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrazy szacunku, czyli grzeczność językowa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 21:30
W środowym "Sezon na Dwójkę" zapraszamy na audycję z cyklu "Nasz język współczesny". Tematem rozmowy będzie językowy savoir-vivre. Co zmienia się w formach grzecznościowych, jakie zmiany znajdują akceptację społeczną?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Grzeczny", czyli "do rzeczy". Etykieta językowa wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 07:00
– Dawniej określenie "grzeczny" znaczyło "odpowiedni, zdatny do czegoś" i odnosiło się także do przedmiotów. W dzisiejszym znaczeniu słowo to zaczęło się pojawiać w osiemnastym wieku – mówił w Dwójce prof. Radosław Pawelec, wprowadzając nas do rozmowy o grzeczności językowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Składnia, czyli reguły w chaosie języka

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 21:00
– Ocena poprawności składniowej zależy nie tylko od tego, czy mamy do czynienia z odmianą pisaną czy mówioną języka, lecz także od rodzaju kontaktu językowego między nadawcą a odbiorcą. W języku oficjalnym składnia mówiona musi być bliższa składni pisanej – mówił w Dwójce językoznawca prof. Jerzy Podracki.
rozwiń zwiń