Eustachy Rylski i zmysłowa przyjemność materii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 14:30
– W młodości najsilniej odbierałem banalne rzeczy: kąpiel w rzece, leżenie na łące, słońce, powietrze, wysiłek – mówił pisarz, który skończył właśnie 70 lat.
Audio
  • Eustachy Rylski i zmysłowa przyjemność materii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Szczególnie bliski Eustachemu Rylskiemu jest Jarosław Iwaszkiewicz i obecny w jego utworach zmysłowy odbiór świata
Szczególnie bliski Eustachemu Rylskiemu jest Jarosław Iwaszkiewicz i obecny w jego utworach zmysłowy odbiór świataFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Nic nie jest w stanie konkurować z pierwszą młodością, czyli czasem pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, niezależnie od czasów, w jakich żyjemy – stwierdził autor wydanego właśnie zbioru opowiadań "Szara lotka". – Spotykałem ludzi, którzy tęsknili za okupacją, nie dlatego, że im się wtedy dobrze wiodło, lecz właśnie z powodu przypadającej na ten czas młodości – dodał.

Młodość to również okres kształtowania się artystycznej wrażliwości. Na Eustachego Rylskiego najsilniej wpłynął wówczas pewien szczególny rodzaj zmysłowości. – Prawdopodobnie się z tym urodziłem. To była łaska zmysłowego odbioru świata. Jak napisałem w jednym ze swoich esejów w tomie "Po śniadaniu", każdy kontakt z materią mój organizm natychmiast przerabiał na przyjemność – opowiadał.

W jednym z wywiadów pisarz powiedział, że najważniejszym pytaniem, na które musi odpowiedzieć literatura, jest to o istnienie Boga i sens wszechświata. W jaki sposób swoją twórczością próbuje rozsupłać tę tajemnicę? Co sądzi o współczesnej kulturze? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Jerzy Kisielewski
Gość: Eustachy Rylski
Data emisji: 21.11.2014
Godzina emisji: 18.00

mc, ei

Czytaj także

Eustachy Rylski: starość jest łatwa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 09:11
- Łaski starości to np. to, że nie muszę się już sprawdzać ani jako mąż, ani jako kochanek, ani jako obywatel. Życie coraz mniej ode mnie wymaga - mówił w Dwójce Eustachy Rylski, który właśnie wydał swoją nową książkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eustachy Rylski: bycie Polakiem to dla mnie duża przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 22:40
– W kraju panuje bardzo dobry klimat, mimo naszego narzekania. Krajobraz, uroda Polski jest nie do porównania z innymi krajami europejskimi. Jestem zachwycony młodymi kobietami: są zdolne, sprawne – mówi pisarz, gość "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń