Nie ma dwóch takich samych instrumentów. O sztuce lutnictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 17:00
– Każdy szuka czegoś innego, bo inaczej grają kameraliści, inaczej muzycy orkiestrowi, inaczej towarzyszący im soliści – mówił skrzypek Janusz Wawrowski.
Audio
  • Nie ma dwóch takich samych instrumentów. O sztuce lutnictwa (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Współzałożycielami Związku Polskich Artystów Lutników była Irena Dubiska, Eugenia Umińska Wanda Wiłkomirska i Tadeusz Wroński. Ich pamięci poświęcony jest koncert na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
Współzałożycielami Związku Polskich Artystów Lutników była Irena Dubiska, Eugenia Umińska Wanda Wiłkomirska i Tadeusz Wroński. Ich pamięci poświęcony jest koncert na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka ChopinaFoto: jessicahtam/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

– W kwietniu 2014 r. minęło 60 lat od chwili, gdy grupa pasjonatów lutnictwa podpisała listę założycielską, powołując do życia stowarzyszenie Związku Polskich Artystów Lutników – opowiadał prezes ZPAL Marek Pielaszek. – Od tego czasu zawód lutnika zyskał nowy status. Nie było to już tylko rzemiosło, lecz także dziedzina sztuki – powiedział.

Podobnie jak w innych rodzajach twórczości, każde dzieło lutnika jest niepowtarzalne. Potwierdza to doświadczony skrzypek Janusz Wawrowski. – Muzyk uczy się w ciągu życia podejścia do różnych typów instrumentów – mówił. – Są takie, na których się łatwiej gra, ale gorzej brzmią. Z kolei na innych gra się bardzo trudno, ale gdy uda się opanować technikę, efekty są zadziwiające. Oczywiście my najbardziej lubimy instrumenty, na których się łatwo gra i które świetnie brzmią – żartował.

Janusz Wawrowski wspólnie z Katarzyną Budnik-Gałązką i Jakubem Jakowiczem wystąpi na koncercie jubileuszowym Związku Polskich Artystów Lutników na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W reportażu artyści przedstawiali instrumenty, na których zagrają, opowiadając o tym, co wyróżnia je spośród innych.

***

Tytuł adycji: "Kwadrans bez muzyki"

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: Marek Pielaszek (prezes ZPAL), Janusz Wawrowski (skrzypek), Katarzyna Budnik-Gałązka (altowiolistka), Jakub Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 19.11.2014

Godzina emisji: 15.00

mc/mm

Zobacz więcej na temat: MUZYKA muzyka klasyczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bach z serca, a nie z nut

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:00
– Mam wrażenie, że Pierre Hantaï nie tyle pracuje z partyturą, ile muzykę Bacha ma po prostu w sobie – mówiła Magdalena Łoś o nowej płycie klawesynisty.
rozwiń zwiń