Bach z serca, a nie z nut

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:00
– Mam wrażenie, że Pierre Hantaï nie tyle pracuje z partyturą, ile muzykę Bacha ma po prostu w sobie – mówiła Magdalena Łoś o nowej płycie klawesynisty.
Audio
  • Bach z serca, a nie z nut. Pierre Hantaï i jego nowa płyta (Płytomania/Dwójka)
To kolejny album z muzyką klawesynową Jana Sebastiana Bacha, którą Pierre Hanta wydał w wytwórni Mirare
To kolejny album z muzyką klawesynową Jana Sebastiana Bacha, którą Pierre Hantaï wydał w wytwórni MirareFoto: mat. prasowe

Pierre Hantaï powraca do kompozytora, którego dzieła wykonuje już od wielu lat. Zdaniem Magdaleny Łoś mistrz klawesynu ma niepowtarzalny dar odnajdywania niuansów muzyki klawesynowej. Był wielokrotnie nagradzany za wykonania wielu mistrzów tego instrumentu, jednak Bach zajmuje w jego twórczości szczególne miejsce.

– Tu jest niepowtarzalny – stwierdziła. – Słychać to zarówno w jego odczytaniach "Wariacji Goldbergowskich", jak i na najnowszym albumie, na którym znalazły się dwie suity i "Koncert włoski". Wszystkie jego solowe wykonania tej muzyki to obcowanie z absolutem, interpretacją najwyższej próby, z wyczuciem Bacha, które bardzo rzadko się spotyka – powiedziała.

***

Przygotował: Jacek Hawryluk

Goście: Magdalena Łoś (dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 16.11.2014

Godzina emisji: 15.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Płytomania".

mc/jp

Czytaj także

Marc-André Hamelin uwodzi Debbusym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 14:55
- Na tej płycie Hamelin interpretuje Debbusy’ego w świeży dla siebie sposób - o nowej płycie kanadyjskiego pianisty opowiadał w Dwójce Kacper Miklaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osobisty Brahms Pawła Kamasy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:00
- Miałem przemożną chęć poszukania cudownej głębi tych utworów - o nowej płycie z późnymi kompozycjami Brahmsa mówił Paweł Kamasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolberg i dźwięki elektrycznego ciała

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
- To drugi, daleki od mainstreamu nurt awangardy lat 60., który dziś okazuje się wyjątkowo aktualny - mówiła o nowych płytach Bołt Records Ewa Szczecińska.
rozwiń zwiń