W Belwederze Piłsudski układał pasjanse

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 17:00
– Gdy miałam dwanaście lat, zaczęłam je układać razem z nim. Spędzaliśmy tak nawet kilka godzin – mówiła Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, młodsza córka Marszałka.
Audio
  • W Belwederze Piłsudski układał pasjanse (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
 Ojciec zawsze ubierał się tak samo. Oprócz oficjalnych wystąpień, gdy był w mundurze, nosił zawsze kurtkę bez insygniów i odznaczeń  opowiadała Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska
– Ojciec zawsze ubierał się tak samo. Oprócz oficjalnych wystąpień, gdy był w mundurze, nosił zawsze kurtkę bez insygniów i odznaczeń – opowiadała Jadwiga Piłsudska-JaraczewskaFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl

Józef Piłsudski miał dwie córki. Dzieciństwo i młodość spędziły one w Belwederze i w Sulejówku, w podarowanym wodzowi przez żołnierzy dworku Milusin. – Było bardzo skromnie, ale miałyśmy wszystko, czego potrzebowały dzieci: dom, uczucia rodziców, towarzystwo rówieśników – opowiadała córka polityka, której głosu słuchaliśmy z archiwalnych nagrań.
W wspomnieniu Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej ojciec jawi się jako zapracowany, ale związany z rodziną, pełen poczucia humoru człowiek. Okazuje się, że Marszałek, jedna z najważniejszych osób w międzywojennej Polsce, prywatnie był autorem wierszyków, miłośnikiem pasjansa, a także... Flipa i Flapa.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzi:
Hanna Maria Giza
Goście:
Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska (porucznik, pilot Wojska Polskiego, magister inżynier architekt, córka Józefa Piłsudskiego), prof. Zbigniew Wójcik (przyjaciel rodziny Piłsudskich)
Data emisji:
25.11.2014

Godzina emisji: 15.00
mc/iwo

Czytaj także

Zmarła córka marszałka Józefa Piłsudskiego. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 22:26
Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska zmarła w niedzielę, miała 94 lata. Była pilotem m.in. szybowców, a w czasie II wojny światowej służyła w brytyjskim Air Transport Auxiliary (ATA).
rozwiń zwiń