90 lat: od pierwszej audycji do radia cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Emisję pierwszego polskiego programu zawdzięczamy Zygmuntowi Chamcowi. O tym wizjonerze oraz o zadaniach radia publicznego w XXI wieku mówił prezes Andrzej Siezieniewski.
Audio
  • 90 lat: od pierwszej transmisji do radia cyfrowego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Z okazji 90-lecia imieniem i nazwiskiem Zygmunta Chamca nazwana został jedna z reprezentatywnych sal głównego budynku Polskiego Radia
Z okazji 90-lecia imieniem i nazwiskiem Zygmunta Chamca nazwana został jedna z reprezentatywnych sal głównego budynku Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Bronisław Komorowski: radio łączy ludzi>>>

Inicjator i pierwszy dyrektor warszawskiej rozgłośni był działaczem gospodarczym i lekarzem, ale przede wszystkim człowiekiem o wyjątkowo szerokich horyzontach. - W 1925 roku działały już rozgłośnie w Wielkiej Brytanii i Niemczech, jednak realizacja podobnej inicjatywy w Polsce wymagała wciąż wyjątkowej wiedzy i wyobraźni, a także europejskich kontaktów - opowiadał prezes Siezieniewski. - Wielka charyzma umożliwiła Zygmuntowi Chamcowi zgromadzenie wokół siebie najwybitniejszych inżynierów oraz twórców. Był on także pionierem, jeśli chodzi o współpracę i transmisje międzynarodowe - dodał gość Dwójki.

Andrzej Siezieniewski zwrócił uwagę, że jego wybitny poprzednik stał się także pierwszą ofiarą ingerencji polityki w świat radiowy - po śmierci Piłsudskiego usunięty został przez władze państwowe z funkcji dyrektora założonej przez siebie rozgłośni.

Okazuje się, że wiele zadań radia z czasów Zygmunta Chamca jest wciąż aktualnych. Oczywiście XXI wieku przynosi także nowe wyzwania i możliwości, wśród których szczególne miejsce zajmuje cyfryzacja.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie:
Dawid Dziedziczak
Goście:
Andrzej Siezieniewski (Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A)

Data emisji: 3.02.2015
Godzina emisji:
15.00

mm/kd

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Było i nadal jest prekursorem"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:51
1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie został wyemitowany pierwszy program radiowy. Tę datę uważa się za początek polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń