Polskie Radio
Section05
historia radiofonii

50-lecie "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki!

"Sygnały dnia" po raz pierwszy zostały nadane 1 marca 1973 roku. Od 50 lat dziennikarze tej najstarszej i jednej z najpopularniejszych w Polsce porannych audycji relacjonują najważniejsze wydarzenia nie tylko z kraju, ale i ze świata. W ramach jubileuszu, Program 1 Polskiego Radia zaprosił na wyjątkowe wydanie "Sygnałów dnia". O tej legendarnej audycji można też było dziś usłyszeć w "Czterech porach roku", "Muzycznej Jedynce", "Ekspresie Jedynki", "Jedynce Dzieciom" oraz "Kulturalnej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia radio historia radiofonii

Edmund Rudnicki – dyrektor Rozgłośni Warszawskiej Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku

W szóstym odcinku podcastu Archiwum Polskiego Radia zapraszamy na spotkanie z Edmundem Rudnickim – bohaterskim dyrektorem rozgłośni radiowej w oblężonej przez Niemców stolicy, a wcześniej chociażby twórcą Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, inicjatorem transmisji Koncertów Wawelskich i wielkim propagatorem nowej polskiej muzyki na radiowej antenie.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio Warszawa II wojna światowa

Dźwięk w eterze. "Pierwsza stacja radiowa zaczęła nadawanie w 1920 roku"

- Listopad, rok 1920 i stacja KDKA z Pittsburga w Stanach Zjednoczonych. Tam to wszystko się zaczęło - mówił w Dwójce Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii. Trochę ponad 4 lata później, 1 lutego 1925 roku, pierwszą oficjalną audycję radiową nadało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio Monika Zając Roch Siciński KULTURA Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia

Prezydent Warszawy Stefan Starzyński w Polskim Radiu

Piąty odcinek podcastu Archiwum Polskiego Radia poświęcony jest w całości prezydentowi Warszawy we wrześniu 1939 roku Stefanowi Starzyńskiemu. Jak organizował życie oblężonej przez Niemców stolicy przez radio? Na czym polegał fenomen oddziaływania jego wrześniowych przemówień i apeli w Polskim Radiu? Jak wspominali go pracownicy Rozgłośni Warszawskiej? Wysłuchajmy unikatowych archiwalnych nagrań, których bohaterem jest Stefan Starzyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Stefan Starzyński historia Polski historia radiofonii II wojna światowa Warszawa

O wojnie w eterze w 1939 roku

Czy Wojsko Polskie doceniało potencjał radia w czasie działań zbrojnych? W jaki sposób Niemcy prowokacyjnie rozpoczęli „wojnę w eterze”? Jakich represji używali względem Polaków z wykorzystaniem techniki radiowej i jak sobie z nimi radzono? Kto i w jaki sposób nagrał jeden z najsłynniejszych komunikatów w historii radiofonii – komunikat o rozpoczęciu II wojny światowej? O tych i innych faktach z historii „wojny w eterze” w roku 1939 dowiedzieć się można, za sprawą unikatowych archiwalnych nagrań, w drugim odcinku podcastu Archiwum Polskiego Radia, poświęconego płytom nagranym przez Polskie Radio we wrześniu 1939 roku, które zostały wpisane na Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Nowego odcinka podcastu można wysłuchać w każdy poniedziałek, co dwa tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio

Jerzy Skoczylas: Andrzej Waligórski doskonale czuł nadchodzące w radiu zmiany

- Wyczuł ten moment, kiedy radio z lektorskiego, aktorskiego stawało się radiem autorskim. To były wtedy głównie początki Programu 3. Później mówiło się o tym okresie, że radio zaczęło mówić ludzkim głosem, pozbyło się tej nakładki sztuczności w pewnym sensie. Andrzej Waligórski wiedział, że trzeba ściągnąć ludzi, którzy ten wózek pociągną dalej - mówił w Dwójce Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Waligórski Dwójka Monika Zając Jakub Kukla kabaret KULTURA Polskie Radio Jerzy Skoczylas Stanisław Szelc historia radiofonii

"Gdzie jest czarny neseser?". Trwa akcja Polskiego Radia

Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych płyt z września 1939 roku. Do dzisiaj jednak nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu wyniesionej z radia i ukrytej przez Mirosława Panufnika w czarnym neseserze. O poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia i o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" opowiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski II wojna światowa Płyty Polskiego Radia historia radiofonii nagrania Stefan Starzyński Warszawa