Magia i pęknięcia. 20. rocznica śmierci Grotowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:00
- To jest dość niesamowite, że niepozorny, dziwny człowiek z brodą potrafił mówić w taki sposób, że zapalały się świeczki w oczach - opowiadał w 2015 roku w Dwójce teatrolog Dariusz Kosiński. Z okazji 20. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego przypominamy radiowe nagrania poświęcone temu znakomitemu twórcy. Wśród archiwaliów: wypowiedź samego mistrza. 
Audio
  • Dariusz Kosiński i Małgorzata Dziewulska o pęknięciach w dorobku Grotowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jerzy Grotowski,  Warszawa 1972 r.
Jerzy Grotowski, Warszawa 1972 r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Dariusz Kosiński w książce "Grotowski. Profanacje" pisał o gorzkim paradoksie, polegającym na tym, że dzieło człowieka tak lubiącego igrać niebezpiecznie z innymi, zamieniło się w kaplicę grobową, do której wyznawcy wchodzą w ciszy, by ucałować świętą podłogę. W rozmowie z Moniką Pilch autor zachęcał do szukania pęknięć w "pomniku" Grotowskiego. Te zdają się widzieć studenci Kosińskiego.

Eugenio Barba. Włoski uczeń Grotowskiego >>>

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z 2013 roku o książce "Teksty zebrane" poświęconej Jerzemu Grotowskiemu. Ze zgromadzonych w tej publikacji tekstów wyłania się oblicze twórcy stale poszukującego, polityka, filozofa, a przede wszystkim wielkiego maga teatru.

Wśród nagrań Radiów Wolności natomiast odnajdziemy fragmenty oraz omówienie wykładu inauguracyjnego wygłoszonego w Théâtre Bouffes du Nord przez Jerzego Grotowskiego mianowanego profesorem Collège de France. A w 1999 roku o Jerzym Grotowskim opowiadali znakomici krytycy literaccy: Jan Błoński i Ludwik Flaszen.

jp/bch


Czytaj także

Grotowski. Poeta nie pióra, lecz słowa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 23:59
Większość materiałów, które weszły do książki "Teksty zebrane”, powstała podczas bezpośrednich spotkań Jerzego Grotowskiego z innymi ludźmi.
rozwiń zwiń