Polskie Radio
Section05
Jerzy Grotowski

Jarosław Fret: dla Reny Mireckiej teatr był spotkaniem międzyludzkim

"Była absolutnie wyjątkową postacią, przez ponad pół wieku prowadziła praktykę pedagogiczną i parateatralną. Jej świadectwo dotyczyło współpracy z Jerzym Grotowskim, ale również sedna teatru, przekazu, który razem tworzyli. Spełniało się to jako międzyludzkie spotkanie, ważne było dla niej światło, otaczała wszystkich niezwykłą aurą czułości, a głęboką relację nazywała miłością" - tak o zmarłej aktorce Renie Mireckiej mówił na antenie Dwójki Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  aktor Dwójka Jerzy Grotowski Teatr Laboratorium Paweł Siwek

"Trójka pod Księżycem": Peter Brook i lato 2022 w teatrze

2 lipca w Paryżu odszedł w wieku 97 lat Peter Brook. Był artystą totalnym i filozofem zarazem. Reżyserował spektakle teatralne i operowe oraz filmy. Zaproponował nowe odczytanie na scenie dzieł Szekspira ("Sen nocy letniej", "Tytus Andronicus", "Tragedia Hamleta"). Wraz z Jeanem-Claudem Carrière adaptował i wystawił teatralną wersję indyjskiego poematu epickiego "Mahabharata". Jego doświadczenia zdobyte podczas wypraw do Afryki i Azji zainspirowały antropologów teatru.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Peter Brook TEATR Ingrid Bergman KULTURA Jerzy Grotowski Andrzej Seweryn

Lektury na ferie w Jedynce. Wśród nich "Wyspa skarbów" i "Księga dżungli"

Od 17 do 28 stycznia - od poniedziałku do piątku - w Programie 1 ok. godz. 10.35 przedstawiamy fragmenty powieści "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona w reżyserii samego Jerzego Grotowskiego. Nagranie pochodzi z 1970 roku. Podczas ferii w Jedynce będzie można usłyszeć również "Przygody Sindbada Żeglarza" i "Księgę dżungli" w doborowej obsadzie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Grotowski Ferie zimowe lektury jedynki Wojciech Malajkat Jerzy Trela Piotr Fronczewski Iga Cembrzyńska Jerzy Kryszak

We Wrocławiu październik należy do Tadeusza Różewicza

Wyśpiewywanie i rapowanie poezji przez całą dobę, spektakle i spacer po Wrocławiu śladami poety – te i inne wydarzenia towarzyszą setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, którą obchodziliśmy w minioną sobotę. O tym, co jeszcze czeka nas w październiku 2021 roku (ogłoszonego Rokiem Tadeusza Różewicza), opowiedział Jarosław Fret (dyrektor Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw obchodów Roku Tadeusza Różewicza).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Tadeusz Różewicz 2021 Rok Tadeusza Różewicza Wrocław Jerzy Grotowski poezja TEATR

Nie żyje Ludwik Flaszen. "To on dostrzegł geniusz Grotowskiego"

- Pod koniec lat 50. Ludwik Flaszen otrzymał od władz Opola propozycję poprowadzenia sceny, która przeszła do historii jako Teatr 13 Rzędów. To on wymyślił Grotowskiego i to on, nie znając jeszcze Grotowskiego osobiście, ściągnął go do Opola - mówił w "Poranku Dwójki" o zmarłym w niedzielę (25.10) Ludwiku Flaszenie Jarosław Fret, szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Grotowski Ludwik Flaszen odeszli 2020 Dwójka Paweł Siwek

Warszawskie Spotkania Teatralne. Interdyscyplinarnie o Grotowskim

- W tym roku jest okazja ku temu, żeby popatrzeć jak 20 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego jest on odbierany z dzisiejszej perspektywy. Na ile żywa jest wciąż jego praca, która odbija się w pracach innych artystów, którzy mieli okazję z nim pracować, i takich, którzy odwołują się do niego, tworząc swoje własne teatry - mówiła w Dwójce Dorota Buchwald, kurator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA Warszawa Dorota Buchwald Paweł Siwek Jerzy Grotowski

Magia i pęknięcia. 20. rocznica śmierci Grotowskiego

- To jest dość niesamowite, że niepozorny, dziwny człowiek z brodą potrafił mówić w taki sposób, że zapalały się świeczki w oczach - opowiadał w 2015 roku w Dwójce teatrolog Dariusz Kosiński. Z okazji 20. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego przypominamy radiowe nagrania poświęcone temu znakomitemu twórcy. Wśród archiwaliów: wypowiedź samego mistrza. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Grotowski Monika Pilch TEATR KULTURA