Sylwester i Nowy Rok. Końca świata nie było, jest świętowanie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 12:44
- Proroctwo Sybilli mówiło, że Lewiatan, który jest zakuty w kajdany z pieczęcią rybaka w podziemiach Watykanu, przebudzi się na przełomie roku 999 i 1000 i cały świat spłonie. Kiedy to nie nastąpiło, ludzie wyszli na ulice radośnie świętując - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Waszczyńska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
Audio
  • O tym jak wita się Nowy Rok w Europie Wschodniej, szczególnie na pograniczu litewsko-białorusko-polskim, oraz o przejściu z tego, co było, w to, co będzie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W tradycji uznaje się, że okres okołoświąteczny jest okresem przesilenia zimowego. Daje ono początek nowego roku słonecznego i obrzędowego, a więc różnymi praktykami trzeba sobie zagwarantować dobrobyt na kolejny rok.

- Jednym z przejawów takiego gwarantowania jest z jednej strony wspólne spędzanie czasu i wróżenie. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi, głównie panien. Czasami i dzisiaj, gdy spotykają się przyjaciółki, to rozmawiają  na różne tematy, które mogą odnosić się do ich przyszłości. Ale też dawniej, na szczególnie wsiach, były to tzw. obchody kolędnicze - tłumaczyła dr Katarzyna Waszczyńska.

Jak długą tradycję ma zwyczaj kolędowania? Czym są "szczodre dni", które rozpoczynają się 26 grudnia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: dr Katarzyna Waszczyńska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 15.00

pg-kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sylwestrowy śpiewnik w kadrze

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 14:00
W sylwestrowy wieczór towarzyszyła nam muzyka swingowa, do której świetnie się tańczy, oraz piosenki i utwory taneczne z filmów.
rozwiń zwiń