Gierymski zwinięty w rulon. Trudny powrót do świetności

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 14:00
Audycję poświęciliśmy losom obrazu "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego. Dzieło po wymagającej kunsztu, żmudnej pracy i czasu konserwacji, jeszcze w tym roku będzie prezentowane w krakowskich Sukiennicach.
Audio
  • Gierymski zwinięty w rulon. O konserwacji zniszczonego dzieła (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Maksymilian Gierymski Zima w małym miasteczku (Obraz przed renowacją)
Maksymilian Gierymski "Zima w małym miasteczku" (Obraz przed renowacją)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Chodzi o płótno odnalezione pod koniec 2017 roku, które zaginęło w czasie II wojny światowej i przez lata figurowało na ministerialnej liście strat. Obraz uważany za jeden z najcenniejszych spośród zrabowanych z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie przechowywano w złych warunkach, a dodatkowo - był zwinięty w rulon. Konserwatorom udało się już usunąć deformacje, ale teraz przed nimi wzmocnienie oryginalnego podobrazia, uzupełnienie ubytków.

Muzeum Narodowe w Krakowie kupiło obraz Gierymskiego w 1938 roku. Na początku II wojny dzieło zarekwirowano i przewieziono do siedziby Generalnego Gubernatorstwa w budynku Akademii Górniczo-Hutniczej.  Dzieło było ozdobą gabinetu Kajetana Muehlmanna, odpowiedzialnego wówczas za wywożenie dzieł sztuki oraz Friedricha-Wilhelma Kruegera, dowódcy SS. W 1945 roku pokój, w którym wisiała "Zima w małym miasteczku" został spalony, samego obrazu jednak wówczas nie znaleziono i następnie uznano za stratę wojenną.

Obraz znaleziono pod koniec 2007 roku w Krakowie. Policjanci przejęli je na parkingu jednej z galerii handlowych. Małżeństwo, które przywłaszczyło dzieło Maksymiliana Gierymskiego zostało skazane na karę więzienia w zawieszeniu na rok i pięćset złotych grzywny. Przed sądem twierdzili, że znaleźli go w rzeczach odziedziczonych po babci. Do płótna dołączona jednak była kartka z napisem "Oddać do Muzeum Narodowego". Tę wiadomość postanowili zignorować.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji o losach dzieła Maksymiliana Gierymskiego, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pejzażystów wywodzących się ze szkoły monachijskiej.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Goście: Elżbieta Zygier (Pracownia Konserwacji Malarstwa i rzeźby w Sukiennicach) i Aleksandra Krypczyk (kuratorka Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku)

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 15.00

mko

Czytaj także

Zaprezentowano odzyskany obraz Gierymskiego "Zima w małym miasteczku". Minister kultury wręczył odznaki honorowe

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:13
Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku", odnaleziony dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury, zaprezentowano w poniedziałek w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach. Wróci on tam po konserwacji, która ma potrwać kilka miesięcy.
rozwiń zwiń