Polskie Radio
Section05
Maksymilian Gierymski

Kulisy spraw: wyrok ws. przywłaszczenia dzieła Gierymskiego

Na rok więzienia w zawieszeniu na rok skazał Sąd Okręgowy w Krakowie Joannę W.- M. i Mariusza M. oskarżonych o przywłaszczenie obrazu Maksymiliana Gierymskiego. - To pierwszy wyrok w historii restytucji krajowej. Cieszy nas, że organy ścigania zaczęły dostrzegać tę problemtykę i wykazywać wrażliwość na kwestię zaginionych dzieł sztuki - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zielińska z Ministerstwa Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Gierymski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego malarstwo

"Zima w małym miasteczku" - odzyskany obraz M. Gierymskiego

Dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury został odnaleziony obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku". Muzeum Narodowe w krakowskich Sukiennicach zaprezentowało go 8 stycznia. O losach utraconego podczas II Wojny Światowej dzieła, mówiła w audycji Utracone Odzyskane dr Aleksandra Krypczyk-De Barra, kuratorka Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Gierymski II wojna światowa malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie Magdalena Ogórek Kraków

Zrabowany przez Niemców obraz Gierymskiego odzyskany

Obraz "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego odnaleziony. Przed wojną był własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, które oficjalnie kupiło go w 1938 roku. W 1939 roku został zrabowany z muzeum przez Niemców i umieszczony w gabinecie jednego z niemieckich oficerów w siedzibie rządu Generalnego Gubernatorstwa.Tuż po wojnie zaginął. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków II wojna światowa Niemcy Muzeum Narodowe w Krakowie Maksymilian Gierymski dzieła sztuki

Los obrazu Gierymskiego „Patrol Polski 1830”

Dzieło Maksymiliana Gierymskiego stołeczna policja zabezpieczyła w jednym z warszawskich domów aukcyjnych 22. marca. „Patrol Polski 1830” został zrabowany podczas II wojny światowej. Ślad po nim zaginął po Powstaniu Warszawskim. O dziele Gierymskiego i jego skomplikowanych losach mówił w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Maksymilian Gierymski Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa

Gierymski i Boznańska na aukcji. "Milion złotych po raz pierwszy"

16 października warszawski Dom Aukcyjny Agra-Art wystawił na sprzedaż 84 dzieła sztuki tradycyjnej. W katalogu licytacji pojawiły się obrazy m.in. Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Władysława Ślewińskiego i Zofii Stryjeńskiej. O aukcji mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Szukalski (Agra-Art).
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Jan Matejko Maksymilian Gierymski malarstwo Olga Boznańska SZTUKA Wojciech Kossak Zofia Stryjeńska KULTURA

Maksymilian Gierymski - genialny pejzażysta i realista z duszą romantyka

- Uprawiał malarstwo o tzw. charakterze stimmungowym, w którym artysta starał się wykreować taki nastrój dzieła, aby widz oglądając je mógł odczuwać poczucie jedności z wszechświatem - mówiła w radiowej Jedynce Aleksandra Krypczyk, kuratorka wystawy "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gierymski Kraków Maksymilian Gierymski malarstwo Dorota Kołodziejczyk