Grotowski w indyjskim Bengalu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:24
W audycji mówiliśmy o warsztatach, które w okresie Teatru Źródeł Jerzy Grotowski prowadził w Bengalu Zachodnim w Indiach.
Audio
  • Grotowski w indyjskim Bengalu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LUISPEPUNTO/Pixabay

W trakcie warsztatów współpracował z ludźmi bengalskiego teatru alternatywnego, a jego pobyt w Indiach współorganizował wówczas ośrodek Chitrabani, którego twórcą był jezuita – ojciec Gaston Roberge. Była to reportażowa opowieść o pamięci, jaką Jerzy Grotowski pozostawił wśród żyjących jeszcze, indyjskich uczestników warsztatów w Kenduli nad rzeką Ojoy.

Także opowieść o wpływie Grotowskiego na działania artystyczne uczestników warsztatów z roku 1980, podczas których prowadził m.in. dwa warsztaty z The Living Theatre w miejscowości Khardaha (przedmieścia Kalkuty) oraz warsztaty we wsi Kenduli. Swoimi wspomnienami dzielili się w audycji uczestnicy spotkań z Jerzym Grotowskim: Abani Biswas, Ramu Dhar, Sunetra Ghatak Chaterjee i Joe Sebastian.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Krzysztof Renik

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Czytaj także

Magia i pęknięcia. 20. rocznica śmierci Grotowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:00
- To jest dość niesamowite, że niepozorny, dziwny człowiek z brodą potrafił mówić w taki sposób, że zapalały się świeczki w oczach - opowiadał w 2015 roku w Dwójce teatrolog Dariusz Kosiński. Z okazji 20. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego przypominamy radiowe nagrania poświęcone temu znakomitemu twórcy. Wśród archiwaliów: wypowiedź samego mistrza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugenio Barba. Włoski uczeń Grotowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 13:30
W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy z reżyserem teatralnym, dramatopisarzem i teoretykiem, twórcą Odin Teatret, znajdującego się dziś w duńskim Holsterbro.
rozwiń zwiń