Tajemniczy i mistyczny klimat średniowiecza w centrum Tarnowa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 15:49
- Miejsce, w którym się znajdujemy, przenosi nas w tajemniczy, mistyczny klimat średniowiecza. A tam przemawiają ludzie, historia i dzieła, ktore wypływały przede wszystkim z umiłowania piękna, Boga i człowieka. To wszystko zawiera się w dziele sztuki: malarstwie, rzeźbie, muzyce i architekturze - mówił w Dwójce ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Audio
  • Z wizytą w najstarszym muzeum diecezjalnym w Polsce (Kwadrans bez muzyki/Dwójki)
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie
Muzeum Diecezjalne w TarnowieFoto: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Z jednej strony zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką, a z drugiej - tkaniny kościelne, ornaty i kapy od czasów średniowiecza aż po wiek XX. To wszystko do obejrzenia jest w tarnowskim muzeum, które mieści się w zabytkowych kamieniczkach z XVI wieku w sąsiedztwie Bazyliki Katedralnej.

- Nasze muzeum ma dokładnie 130 lat. Zostało założone jako pierwsze na ziemiach Polski 25 października 1888 roku. Założycielem był ksiądz Józef Bąba, rektor seminarium duchownego w Tarnowie. Było to pierwsze muzeum kościelne w Polsce - tłumaczył gość Dwójki.

Jaka zagraniczna podróż skłoniła księdza Bąbę do założenia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie? Co cennego znajduje się w jego zbiorach? O tym w nagraniu audycji.

 ***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Gość: ks. Piotr Pasek (historyk sztuki i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie)

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Farmacji. Podróż do czasów, gdy apteki miały klimat

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 17:00
- Przykre jest, że dziś apteki często wyglądają jak niezbyt starannie wykonane kuchnie. Nie ma tego wrażenia wchodzenia do miejsca tajemniczego - mówiła w Dwójce prof. Iwona Arabas, kustoszka warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń