Polskie Radio
Section05
farmacja

E-recepty. Trwają testy programów pilotażowych systemu

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej elektroniczną receptę. Dzięki nowemu rozwiązaniu leki będą przepisywane zdalnie, bez konieczności wizyty w przychodni. Ma to wpłynąć na skrócenie kolejek do lekarzy. Ze statystyk wynika, że co trzecia wizyta w placówkach medycznych kończy się tylko wypisaniem recepty. O e-receptach mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia zdrowie apteka farmacja

Zdrowie. Antybiotyk nie zawsze pomoże

Jak walczyć z infekcjami w czasach, gdy coraz mniej antybiotyków jest skutecznych? Jakie są przyczyny lekooporności i jakie są strategie postępowania w trakcie leczenia zakażeń bakteryjnych? Gośćmi audycji Zdziwienie Tygodnia byli: dr Dorota Żabicka z Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków i dr Paweł Grzesiowski z Ośrodek Badań i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 leki refundowane medycyna służba zdrowia farmacja NAUKA

"Apteka dla aptekarza". Pacjent ma być beneficjentem

Nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci. Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o prawie farmaceutycznym. Oprócz zapisu dotyczącego zasady "apteka dla aptekarza", wprowadza ona ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo otwieranych aptek. O nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym rozmawiały w Polskim Radiu 24 Elżbieta Piotrowska-Rutkowska z Naczelnej Rady Aptekarskiej i dr Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  farmacja apteka Andrzej Duda zdrowie