Polskie Radio
Section05
farmacja

Uwaga rodzice. UOKiK: nieprawidłowości w jednej czwartej skontrolowanych zabawek magnetycznych

W jednej czwartej skontrolowanych zabawek magnetycznych wykryto nieprawidłowości, przy czym trzy miały zbyt małe elementy i za wysoki wskaźnik indukcji magnetycznej - podał UOKiK. Podkreślił, że połknięcie elementów magnetycznych może być niebezpieczne dla dziecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA zdrowie dziecka zabawki UOKiK społeczeństwo rodzina zdrowie chemia farmacja

"Sprzedaż bardziej opłacalna niż kiedykolwiek". Szwajcarski eksport leków do Rosji bije rekordy

Wojna na Ukrainie nie wpłynęła znacząco na wielkość szwajcarskiego eksportu do Rosji. Rekordowo wysoki poziom osiągnął w minionym roku eksport leków - poinformował portal 20min.ch. Szwajcaria dołączyła w marcu 2022 roku do unijnych sankcji wobec Rosji, obejmujących m.in. zakaz eksportu niektórych towarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Szwajcaria Rosja sankcje farmacja leki eksport

Fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin. Wiceminister Małecki: to będzie pierwsza w Polsce taka inwestycja

- Planujemy, że pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin ruszy na przełomie lat 2024/2025 - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dodał, że będzie miała ok. 12 tys. m kw., a w budynku będzie pracowało ok. 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lekarz farmacja onkologia POLSKA społeczeństwo inwestycje Ministerstwo Aktywów Państwowych

Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego. Wicepremier Sasin wyjaśnia powody wycofania projektu

- Analiza i publiczna dyskusja, która toczyła się od wtorku na temat projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego m.in. zarządów spółek Skarbu Państwa, skłoniła PiS do wycofania projektu - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych bezpieczeństwo energetyczne legislacja energetyka farmacja paliwa

Pół miliona lat temu Homo heidelbergensis mieszkał koło Ojcowa?

Takie wnioski płyną z analiz zabytków krzemiennych, odkrytych w jaskini Tunel Wielki koło Ojcowa. Liczą one sobie 500 tysięcy lat, a to oznacza, że wykonał je kuzyn człowieka współczesnego - Homo heidelbergensis, który znany jest z "produkcji" takich narzędzi w innych częściach Europy. O tych wyjątkowych ustaleniach opowiedziała w "Eurece" dr Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia farmacja

Kwestia dostępności leków. Resort zdrowia zapowiada system informowania medyków

- Pacjenci są przyzwyczajeni do leku w danym opakowaniu i o danej nazwie, ale gdy pojawiają się leki o innej nazwie i takim samym składzie chemicznym, zalecamy, by nie trzymać się tylko tego jednego preparatu - wskazał w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział też system informowania lekarzy o dostępności poszczególnych specyfików - tak, by ci mogli od razu przepisać zamiennik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Magdalena Ogórek leki farmacja leki refundowane społeczeństwo

Zioła leczą... ale mogą też szkodzić. Co trzeba wiedzieć?

Polacy chętnie sięgają po leki i preparaty, czy napary ziołowe. Niestety większość z nich aplikujemy sobie sami, wychodząc z błędnego założenia, że naturalny produkt nie może być szkodliwy. Zioła od wieków uważane są za rośliny lecznicze pomagające w walce z wieloma chorobami, ale nawet te z pozoru bezpieczne preparaty mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. 
Zobacz więcej na temat:  dieta zdrowie leki zioła farmacja

Perła architektury i wizytówka Białegostoku – Pałac Branickich

Wizytówka Białegostoku i jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce – Pałac Branickich przyciąga turystów i oferuje moc atrakcji dla zwiedzających. Na dziedzińcu wyjątkowego obiektu w piątkowe przedpołudnie zobaczyć można także studio plenerowe Trójki. Wizyta Polskiego Radia na Podlasiu, to również doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o historii miejsca oraz poznać dzieje rodu założycieli. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Białystok Podlasie Paweł Turski muzeum farmacja turystyka podróże Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan

TYLKO U NAS Będą zmiany w prawie farmaceutycznym. Wspólny projekt PiS i Kukiz'15 trafił do Sejmu

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego autorstwa Kukiz'15, pod którym podpisali się również posłowie PiS. Przewiduje on usprawnienie dystrybucji leków ziołowych. - Sklepy zielarskie będą mogły wysyłać je bezpośrednio do pacjenta - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jarosław Sachajko z Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sachajko Kukiz'15 PiS TYLKO U NAS Sejm farmacja polityka POLSKA

CBŚP rozbiło gang handlujący lekami. Wśród zatrzymanych są też policjanci

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili gang zajmujący się nielegalnym pozyskiwaniem i handlem lekami na czarnym rynku. Wśród zatrzymanych znajdowali się również policjanci. Podejrzani mogli pozyskać łącznie 730 kilogramów leków o czarnorynkowej wartości ponad 2 milionów 600 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo CBŚP służby i bezpieczeństwo przestępczość farmacja