Polskie Radio
Section05
farmacja

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: wkrótce farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia

- W najbliższym czasie ok. 50 tysięcy pracowników medycznych zostanie przeszkolonych z zasadach wykonywania szczepień. Są wśród nich farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia COVID-19 koronawirus służba zdrowia Magdalena Ogórek farmacja

"Prowadzona jest dyplomacja szczepionkowa". Prof. Reginia-Zacharski o blokowaniu preparatu AstraZeneki

- Na początku pandemii mówiło się o dyplomacji maseczkowej prowadzonej przez Chiny. Obecnie mamy do czynienia z takim samym mechanizmem w odniesieniu do szczepionek, ale w znacznie poważniejszej skali - powiedział o decyzjach i wątpliwościach dotyczących preparatu AstraZeneca prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie szpital pieniądze farmacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Michał Rachoń

Branża farmaceutyczna. Tomasz Latos: w czasie kryzysu lekowego trzeba myśleć o tym, co rodzime

- Są też zachodni producenci działający w Polsce, jednak mówiąc o kryzysie lekowym, trzeba myśleć o tym, co jest rodzime - powiedział o sytuacji branży farmaceutycznej w kontekście pojawiania się informacji o niewydolności fabryk Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 koronawirus kryzys leki farmacja produkcja POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Zaostrza się spór wokół produkcji szczepionek. Aktywiści chcą zniesienia praw do własności intelektualnej

Zdolność produkcyjna i niedobory składników to główne wąskie gardła w zwiększaniu produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 - oświadczyła we wtorek Międzynarodowa Federacja Producentów i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (IFPMA). Aktywiści chcą zniesienia praw do własności intelektualnej w kwestii szczepionek.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia farmacja ŚWIAT WHO

Produkcja szczepionek. Premier: na szczycie RE zaproponowałem, by firmy podzieliły się patentami

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na szczycie Rady Europejskiej zaproponował, by firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki przeciw COVID-19, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki koronawirus COVID-19 szczepionka farmacja szczepienia Koronawirus w Polsce

Szczepienie na COVID-19 także w aptece? Senat przyjął ustawę o zawodzie farmaceuty

Senat opowiedział się w piątek późnym wieczorem za ustawą o zawodzie farmaceuty, jednak wprowadził do niej poprawki - dopuścił m.in. możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów, oraz objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Farmaceuci nie będą mogli również odmówić wydawania niektórych produktów leczniczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat legislacja prawo farmacja szczepienia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce

Müller o narodowej kwarantannie: kluczowe będą wtorkowe i środowe dane dot. zachorowań

- Kluczowe dla podjęcia decyzji w sprawie narodowej kwarantanny będą liczby zakażeń koronawirusem z wtorku i środy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewniał, że obecnie nie jest zakładany tak głęboki lockdown, jak wiosną, kiedy zamknięte zostały m.in. przedszkola i żłobki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zdrowie medycyna koronawirus pandemia COVID-19 farmacja leki szczepionka szczepienia Koronawirus w Polsce POLSKA Piotr Müller

Prof. Flisiak: jeśli przez obostrzenia dojdzie do spadku zakażeń, szczepienia staną się koniecznością

- Skuteczność szczepień w wygaszaniu pandemii zależy od tego, jak duża część społeczeństwa zostanie zaszczepiona – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Wskazał, że podane w poniedziałek do publicznej wiadomości dane na temat szczepionki koncernu Pfizer są obecnie "wyrywkowe".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zdrowie medycyna koronawirus pandemia COVID-19 farmacja leki szczepionka szczepienia Koronawirus w Polsce POLSKA