Polskie Radio
Section05
farmacja

Fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin. Wiceminister Małecki: to będzie pierwsza w Polsce taka inwestycja

- Planujemy, że pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin ruszy na przełomie lat 2024/2025 - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dodał, że będzie miała ok. 12 tys. m kw., a w budynku będzie pracowało ok. 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lekarz farmacja onkologia POLSKA społeczeństwo inwestycje Ministerstwo Aktywów Państwowych

Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego. Wicepremier Sasin wyjaśnia powody wycofania projektu

- Analiza i publiczna dyskusja, która toczyła się od wtorku na temat projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego m.in. zarządów spółek Skarbu Państwa, skłoniła PiS do wycofania projektu - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych bezpieczeństwo energetyczne legislacja energetyka farmacja paliwa

Pół miliona lat temu Homo heidelbergensis mieszkał koło Ojcowa?

Takie wnioski płyną z analiz zabytków krzemiennych, odkrytych w jaskini Tunel Wielki koło Ojcowa. Liczą one sobie 500 tysięcy lat, a to oznacza, że wykonał je kuzyn człowieka współczesnego - Homo heidelbergensis, który znany jest z "produkcji" takich narzędzi w innych częściach Europy. O tych wyjątkowych ustaleniach opowiedziała w "Eurece" dr Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia farmacja

Kwestia dostępności leków. Resort zdrowia zapowiada system informowania medyków

- Pacjenci są przyzwyczajeni do leku w danym opakowaniu i o danej nazwie, ale gdy pojawiają się leki o innej nazwie i takim samym składzie chemicznym, zalecamy, by nie trzymać się tylko tego jednego preparatu - wskazał w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział też system informowania lekarzy o dostępności poszczególnych specyfików - tak, by ci mogli od razu przepisać zamiennik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Magdalena Ogórek leki farmacja leki refundowane społeczeństwo

Zioła leczą... ale mogą też szkodzić. Co trzeba wiedzieć?

Polacy chętnie sięgają po leki i preparaty, czy napary ziołowe. Niestety większość z nich aplikujemy sobie sami, wychodząc z błędnego założenia, że naturalny produkt nie może być szkodliwy. Zioła od wieków uważane są za rośliny lecznicze pomagające w walce z wieloma chorobami, ale nawet te z pozoru bezpieczne preparaty mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. 
Zobacz więcej na temat:  dieta zdrowie leki zioła farmacja

Perła architektury i wizytówka Białegostoku – Pałac Branickich

Wizytówka Białegostoku i jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce – Pałac Branickich przyciąga turystów i oferuje moc atrakcji dla zwiedzających. Na dziedzińcu wyjątkowego obiektu w piątkowe przedpołudnie zobaczyć można także studio plenerowe Trójki. Wizyta Polskiego Radia na Podlasiu, to również doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o historii miejsca oraz poznać dzieje rodu założycieli. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Białystok Podlasie Paweł Turski muzeum farmacja turystyka podróże Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan

TYLKO U NAS Będą zmiany w prawie farmaceutycznym. Wspólny projekt PiS i Kukiz'15 trafił do Sejmu

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego autorstwa Kukiz'15, pod którym podpisali się również posłowie PiS. Przewiduje on usprawnienie dystrybucji leków ziołowych. - Sklepy zielarskie będą mogły wysyłać je bezpośrednio do pacjenta - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jarosław Sachajko z Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sachajko Kukiz'15 PiS TYLKO U NAS Sejm farmacja polityka POLSKA

CBŚP rozbiło gang handlujący lekami. Wśród zatrzymanych są też policjanci

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili gang zajmujący się nielegalnym pozyskiwaniem i handlem lekami na czarnym rynku. Wśród zatrzymanych znajdowali się również policjanci. Podejrzani mogli pozyskać łącznie 730 kilogramów leków o czarnorynkowej wartości ponad 2 milionów 600 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo CBŚP służby i bezpieczeństwo przestępczość farmacja

Amerykanie wypracowują ponad 20 proc. dochodu światowego. Co stanowi o ich gospodarczej sile?

Stany Zjednoczone z PKB nominalnym wynoszącym 23 bln dolarów tworzą największą gospodarkę świata. Amerykanie wypracowują ponad 20 proc. dochodu globalnego. Do ścisłej światowej czołówki należą m.in. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, branża IT, energetyka - podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stany Zjednoczone USA przemysł produkcja eksport import farmacja motoryzacja branża it inwestycje zagraniczne innowacje

Europa uniezależni się nie tylko od surowców z Rosji? UE chce zwiększyć produkcję chipów, leków i żywności

Zakończony w piątek nieformalny szczyt krajów Unii Europejskiej w Wersalu pokazał dążenie Wspólnoty do zmniejszenia zależności od światowych dostawców ropy, gazu, żywności, mikroprocesorów, leków, surowców i technologii cyfrowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje Unii Europejskiej żywność Rosja elektronika gaz ziemny ropa naftowa 5G deficyt budżetowy farmacja Unia Europejska