REKLAMA

Bruno Schulz i jego Drohobycz

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 13:09
W audycji odbyliśmy wędrówkę po mieście Bruno Schulza. Była to opowieść o przeszłości miasta oraz o pamięci o wybitnym twórcy kultywowanej w Drohobyczu.
Audio
  • Śladami Brunona Schulza (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Reprodukcja rysunku Brunona Schulza ze zbiorów prywatnych Jerzego Ficowskiego (Bruno Schulz, autoportret, 1921 r.)
Reprodukcja rysunku Brunona Schulza ze zbiorów prywatnych Jerzego Ficowskiego (Bruno Schulz, autoportret, 1921 r.) Foto: PAP/Reprodukcja Tomasz Prażmowski

Doktor Wiera Meniok, dyrektor Centrum Polonistycznego oraz Muzeum Bruno Schulza w Drohobyczu, oprowadził nas po miejsca związanych z pisarzem, natomiast Andrzej Jurkiewicz, drohobycki dziennikarz i szef studenckiego Teatru "Alter", opowiedział o dziejach miasta, a także jego wielokulturowym charakterze.

Przypomnieliśmy także tragiczny dzień, w którym Bruno Schulz został zamordowany przez niemieckiego gestapowca, opowiedzieliśmy też o rokrocznie odbywających się w dniu zabójstwa modlitwach wiernych wielu wyznań w intencji pisarza oraz pojednania pomiędzy narodami. Józef Karpin, przewodniczący gminy żydowskiej w Drohobyczu, opowiedział o kontekstach tego rocznicowego wieloreligijnego wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Krzysztof Renik

Data emisji: 10.04.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/mko

Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń