Polskie Radio
Section05
Drohobycz

Порнографічна утопія Бруно Шульца

Бруно Шульц — вчитель і письменник, геній, художник, єврей-бунтівник, мазохіст, фетишист. У своїх малюнках постійно повертався до теми... чоловічого приниження. Візуальне мистецтво та мистецтво слова, непроста релігійність та заплутана сексуальність — все це до 23 квітня можна побачити в приміщеннях варшавського Музею Літератури на виставці «Бруно Шульц. Залізний капітал духу». Про Шульца-художника та ідею виставку розповідає її куратор, науковий співробітник Музею Літератури Ян Овчарек.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz візуальне мистецтво література культура виставка Drohobycz мистецтво

Śmierć Brunona Schulza. "Przyszedł po chleb. Zginął od strzałów w tył głowy"

– Od ulicy Mickiewicza nadszedł Karl Günther, zbliżył się do Schulza. Ten biegać nie umiał, no i myślał, że Niemiec nie będzie do niego strzelał – opowiadał w Polskim Radiu o ostatnich chwilach życia znakomitego pisarza Alfred Schreyer. 19 listopada mija 80. rocznica śmierci Brunona Schulza.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz II wojna światowa Drohobycz Niemcy wspomnienie zabójstwo nazizm Holokaust Żydzi III Rzesza HISTORIA

Bruno Schulz we wspomnieniach. "Był człowiekiem, którego się nie widzi"

– Był cichy, przesadnie skromny. Kiedy szedł korytarzem, to gdzieś pod ścianami. I skarżył się na pracę w szkole – opowiadał Alfred Schreyer o swoim nauczycielu Brunonie Schulzu. W radiowych archiwach zachowały się cztery opowieści tych, którzy zetknęli się z autorem "Sklepów cynamonowych", nieśmiałym mistrzem literackiego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz Drohobycz wspomnienie Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa fotografia literatura

Bruno Schulz i Drohobycz. "Mówił, że to wszystko zniknie"

Rodzinne miasto Brunona Schulza – sportretowane w jego prozie i magiczną mocą Schulzowskiego języka przemienione – zachowało swoje dawne oblicze we wspomnieniach i na fotografiach. Dzięki tym źródłom można na chwilę przenieść się do Drohobycza sprzed wieku. Do świata, którego już nie ma.  
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz II RP Ukraina Drohobycz wspomnienie miasto Dwudziestolecie międzywojenne literatura mapa

Erotyzm i zakazane rejony. Tajemnice sztuki plastycznej Brunona Schulza

– Rysunki Schulza ilustrują tę część jego świata, w której on nie daje sobie rady z życiem codziennym, obsesjami erotycznymi, z pewnymi przymusami, od których się wyzwala – mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Tomasz Burek. Jaka była ta pozaliteracka, budząca swego czasu wielkie kontrowersje, część twórczości autora "Sklepów cynamonowych"?
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz malarstwo SZTUKA wspomnienie grafika pornografia Dwudziestolecie międzywojenne Drohobycz

Inauguracja Roku Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie

Jednym z czterech patronów 2022 roku uhonorowanych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest Bruno Schulz, polski pisarz i malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku. W tym roku przypada 130. rocznica jego urodzin i zarazem 80. rocznica tragicznej śmierci. Całe swoje życie związał z Drohobyczem, miasteczkiem położonym nieopodal Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Drohobycz Ukraina Bruno Schulz Polacy za granicą literatura KULTURA