Powielacze Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:43
W 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiedzieliśmy o pracy podziemnych drukarń.
Audio
  • Powielacze Solidarności (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: PAP/Roman Jocher

Podziemne druki, wydawnictwa drugiego obiegu, domowe drukarnie – cenzura i wszechobecna kontrola sprawiały, że zakazane treści trzeba było przekazywać poza oficjalnymi instytucjami. Jak funkcjonował ten świat pod koniec lat 70. i w latach 80.? Jak zorganizowane były podziemne drukarnie, skąd brano papier, z jakich sprzętów korzystano i jak wyglądała praca drukarzy?

Stan wojenny. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Goście audycji: Mirosław Chojecki (w 1977 r. twórca działającej poza cenzurą Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa") oraz "drukarz" Tomasz Truskawa - od 1984 r. członek redakcji "Robotnika", drukował "Robotnika Pomorza Zachodniego", "Biuletyn Informacyjny PPS", "Gazetę Jastrzębską", "Iskrę" (Lublin), "Falę" (Siedlce) i "Barykadę" (Pionki).

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi:  Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 15.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palimpsest powstańczy. Pamięć o wydarzeniach roku 1944

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 10:11
- Pierwsza notatka, którą napisałem pokazała się 4 sierpnia w przeddzień wydarzeń, które uważa się za początek rzezi Woli, trwającej według najnowszych badań trzy dni. Ta notatka była prostym odruchem powstałym trochę w kontrze do tego, jak się hucznie obchodzi rocznice godziny "W" – mówił w Dwójce Radosław Wiśniewski, autor książki  "Palimpsest Powstanie".
rozwiń zwiń