Nowe życie Kossakówki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 16:22
- Historia Kossakówki jest burzliwa. Jest to budynek, który po wojnie był zamieszkiwany przez rodzinę Kossaków, ale ta rodzina już nie miała tak dobrych źródeł utrzymania, jak w okresie międzywojennym i raczej budynek był eksploatowany niż remontowany - mówił dr Andrzej Siwek, kierownik krakowskiego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Nowe życie Kossakówki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kossakówka, dom rodziny Kossaków w Krakowie
Kossakówka, dom rodziny Kossaków w KrakowieFoto: NAC

Kossakówka dostanie nowe życie. Willę, w której wychowało się kilka pokoleń artystów, kupił krakowski magistrat. Po gruntownym remoncie i adaptacji powstanie w niej oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W Kossakówce splatają się losy rodziny, najnowsza historia i krakowskie, światowe dziedzictwo.

Zdaniem dr. Andrzeja Siwka, budynek szczególnie podupadł w latach 70. i 80.. Powodem tego były problemy finansowe i gospodarcze oraz brak dostępnych materiałów budowlanych. - Dlatego nie można było nawet oczekiwać ze strony państwa pomocy, która by się może znalazła, bo budynek Kossakówki zawsze w Krakowie budził pozytywne emocje i jest zabytkiem, który powinien trwać w krajobrazie miasta.

Robert Piaskowski zaznaczył, że remont budynku ma na celu z jednej strony zachowanie ducha rodu Kossaków, z drugiej zaś "poddanie tego miejsca interpretacji sztuki aktualnej". Z tego powodu Kossakówka połączy się z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. - Takie małe perełki architektury i tak kruche obiekty mogą funkcjonować tylko w połączeniu z czymś większym - mówił pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw kultury.

O tym, czym może być i czym była Kossakówka, opowiadał również dr Zbigniew Beiersdorf, historyk sztuki, w latach 90. miejski konserwator zabytków, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Wysłuchaliśmy także - z nagrań archiwalnych - wspomnień Glorii Kossak-Wiśniewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 15.00

am

Zobacz więcej na temat: Wojciech Kossak Bartosz Panek

Czytaj także

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – poetka miłości

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:45
 – Miłość jest tym głównym pryzmatem, przez który patrzyła na świat, jest motorem życia i głównym elementem jej biografii – mówiła o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej prof. Grażyna Borkowska. – Ona zawsze zabiegała o to, żeby w jej życiu była miłość. Dziś mija 76. rocznica śmierci poetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Kossak - wybitny malarz batalista, orędownik sztuki narodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:35
Wojciech Kossak był jednym z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich. Czołowy reprezentant nurtu historycznego i batalistycznego, major kawalerii Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń