Kazimierz Prószyński. Pionier światowej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:00
W audycji rozmawialiśmy o rekonstrukcji pierwszego polskiego filmu wyreżyserowanego przez wynalazcę, który odkrył ruchomy obraz przed braćmi Lumiere.
Audio
  • "Powrót birbanta" Kazimierza Prószyńskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kazimierz Prószyński
Kazimierz PrószyńskiFoto: NCKF

Kazimierz Prószyński był przedsiębiorcą, operatorem filmowym, reżyserem, inżynierem i wynalazcą - konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Zbudowany przez niego w 1894 pleograf był aparatem służącym jednocześnie do wykonywania zdjęć oraz projekcji nakręconych filmów i powstał jeszcze przed ogłoszeniem patentu braci Lumière. Kazimierz Prószyński jest twórcą filmu "Powrót birbanta" będącego pierwszą polską fabułą, która trwała 10 sekund i opowiadała o młodzieńcu prowadzącym hulaszczy tryb życia.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej opowiada o trwających pracach nad rekonstrukcją filmu.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 16.01.2018

Godzina: 15.00

mko/bch

Czytaj także

Kazimierz Kutz: miałem siłę człowieka, który pnie się z dołu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:00
- Tacy ludzie jak ja mają podwójną energię. Pochodząc ze Śląska i będąc skazanym tylko na siebie, miałem siłę człowieka awansu, który nie zna konwenansów i nie jest obciążony inteligenckością. Ma odwagę nie mając nic do stracenia – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń