Ocalona spuścizna Augusta Zamoyskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:50
- Cieszymy się, że zapobiegliśmy rozproszeniu tych dzieł. To efekt pracy urzędników naszego ministerstwa, kustoszy muzealnych z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Dzięki temu to się udało i są w Polsce – powiedział wicepremier Piotr Gliński.
Audio
  • Relacja z uroczystości przekazania kolekcji rzeźb Augusta Zamoyskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Konferencja prasowa inaugurująca projekt poświęcony twórczości Augusta Zamoyskiego, 21 bm. w Muzeum Narodowym w Warszawie
Konferencja prasowa inaugurująca projekt poświęcony twórczości Augusta Zamoyskiego, 21 bm. w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: Jakub Kamiński/PAP

W audycji wysłuchaliśmy relacji z uroczystości przekazania kolekcji rzeźb Augusta Zamoyskiego do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolekcja, składająca się z 89 rzeźb oraz zbioru narzędzi artysty, została zakupiona po trwających blisko dwa lata negocjacjach staraniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa zakupu kolekcji i praw autorskich do spuścizny artystycznej rzeźbiarza została podpisana 15 stycznia br. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Obiekty te powiększą zbiory Muzeum Rzeźby w Królikarni.

Oprócz relacji z uroczystości z udziałem ministra kultury Piotr Glińskiego oraz dyrektora Muzeum Narodowego Jerzego Miziołka, w audycji przedstawiliśmy także rozmowę z Ewą Ziembińską - opiekunką zbiorów oraz osobą, która podpisała dokument przekazania cennej kolekcji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Czytaj także

Artystyczne i polityczne symbole Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 17:00
- Zmiany polityczne dokonują rewolucji nie tylko na cokołach pomników, ale także w miejscach, gdzie one stoją. Każdy ustrój polityczny, każda władza odciskają na nich swe piętno, by uwiecznić się w historii – mówiła w Dwójce Anna Miczko, kuratorka wystawy w warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń