Polskie Radio
Section05

rzeźba

Igor Mitoraj - okres krakowski i Tadeusz Kantor jako mistrz

- Tadeusz Kantor to postać niezwykła, wielka, która bez wątpienia wpłynęła w sposób zasadniczy na rozwój Igora Mitoraja w czasie jego studiów. Również decyzja artysty związana z opuszczeniem Polski i pozostaniem w Paryżu w dużej mierze inspirowana była wpływem mistrza - mówił w Dwójce prof. Bartłomiej Struzik, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Igor Mitoraj Kraków Elżbieta Szymkowska Dwójka KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych wystawa Rok Igora Mitoraja

Warszawska Palma w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "Teraz jest w lepszych rękach"

- Palma nigdy nie była moją własnością, tylko symbolicznie należała do społeczności, do tkanki organizmu miasta, do Warszawy - mówiła w Dwójce Joanna Rajkowska. Autorka słynnej palmy z ronda gen. Charles'a de Gaulle'a przekazała swoje dzieło w darowiźnie, tym samym artystyczna instalacja została włączona do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Rondo de Gaulle'a Joanna Rajkowska Muzeum Sztuki Nowoczesnej SZTUKA KULTURA Dwójka Małgorzata Nieciecka- Mac

Sztuka w Lądku-Zdroju zniszczona przez powódź. "Będziemy budować galerię od nowa"

- Pierwsze nasze spojrzenie na Lądek to była myśl: "to katastrofa, nie odbudujemy się". Ale chwila później odmieniła wszystko. Dzwonili i pisali do nas ludzie, którzy mówili, że w tej galerii wydarzyły się rzeczy niezwykłe, ważne dla nich. Ja trzymam się tego, że jestem rzeźbiarką, moim zadaniem jest zakasać rękawy i postawić to jeszcze raz - mówiła Marzena Gawrysiak, która w trakcie powodzi straciła swoją galerię w Lądku-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  galeria Lądek-Zdrój powódź Marzena Gawrysiak Dwójka KULTURA Marzena Bakowska

Rzeźby, które krzyczą

Wstrząsające świadectwo XX wiecznej historii i onieśmielający przykład XVIII wiecznego kunsztu artstycznego. Na Wawelu jeszcze do 15 wrzeźnia można oglądać wystawę „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”. Zgromadzone na niej zostały rzeźby uratowane w latach 60. z kościoła w Horodence. Obiekty pochodzą z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Sztuki Przykarpacia w Stanisławowie (Iwano- Frankiwsku). Do kunstkamery włączamy zespół obiektów wprowadzą: Joanna Pałka - historyczka sztuki, współkuratorka wystawy "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa" oraz prof. Andrzej Betlej - historyk sztuki, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA historia sztuki Ukraina

W kontrowersyjnie kobiecym różowym kolorze, czyli sztuka Marii Pinińskiej-Bereś

Maria Pinińska-Bereś uznawana jest za jedną z wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. Jej twórczość eksplorowała sferę kobiecości i kobiecego erotyzmu, ich społeczno-polityczne uwikłania, a także relacje ze światem natury. Wielka, monograficzna wystawa tej znakomitej artystki została przygotowana w Pawilonie Czterech Kopuł we wrocławskim Muzeum Narodowym. Pokazany został szeroki wybór prac powstałych od lat 50. do końca minionego stulecia, w tym najważniejsze rzeźby i performance.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA performance Maria Pnińska-Bereś SZTUKA feminizm przyroda natura erotyka kobieta Agnieszka Obszańska Trójka Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Julia Tymańska: dużo działam w sztuce postcyfrowej

- Lata 90. wiążę z wejściem nowych technologii, pierwszymi komputerami, telefonami - opowiada Julia Tymańska. - Opieram się na wspomnieniach moich rodziców, ale też na tych z mojego wczesnego dzieciństwa. Interesuje mnie estetyka tego czasu, dużo działam w sztuce postcyfrowej. Czerpię z kiczowatych artefaktów lat 90. - mówi o swojej sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Julia Tymańska Kamil Jasieński SZTUKA KULTURA recykling malarstwo

W pracowni artystycznej Karola Tchorka. Nowa atrakcja turystyczna Warszawy

- Karol Tchorek miał pozwolenie na bycie rzeźbiarzem, ale oprócz tego po cichu był także marszandem sztuki. Miał bardzo dużo ram pozyskanych w różny sposób z wojennej i powojennej Warszawy. Ludzie przychodzili do niego również naprawić stare żyrandole lub inne przedmioty - mówił w Dwójce Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Warszawy Katarzyna Sanocka Michał Krasucki Dwójka KULTURA Karol Tchorek