Polskie Radio
Section05

rzeźba

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na Wawelu. "To nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów"

- Zamek Królewski na Wawelu stał się miejscem, w którym sztuka współczesna rozgościła się na dobre. Dla nas jest to mocne nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów. Zarówno Zygmunt Stary, jak i Zygmunt August zapraszali współczesnych sobie artystów: tkaczy, malarzy, architektów, projektantów, muzyków - mówiła dr Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka KULTURA SZTUKA Wawel Zamek Królewski wystawa

Willa Waleria w Milanówku - była i jest (znów) domem sztuki

W odnowionych wnętrzach Willi Waleria w Milanówku powstała przestrzeń pełna twórczej energii, otwarta dla gości i mieszkańców. To tu mieszkał i tworzył jeden z najciekawszych rzeźbiarzy międzywojnia – Jan Szczepkowski. W piątek 25 kwietnia pod tym adresem otwarta zostanie - pod hasłem "Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu" - wystawa stała poświęcona jego życiu i twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka zabytki Milanówek SZTUKA KULTURA wystawa rzeźbiarz Dwójka Magdalena Małecka-Wippich

Franciszek Duszeńko - autor pomnika Bohaterów Westerplatte

Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, rzeźbiarzem, profesorem gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i rektorem tej uczelni przez 8 lat. Stworzył dwa niezwykłe pomniki, które odnoszą się do przeżyć Polaków w czasie II wojny światowej: upamiętnienie ofiar obozu zagłady w Treblince i pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. W związku z 100. rocznicą urodzin (6.04) prof. Franciszek Duszeńko to jeden z patronów 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Duszeńko Gdańsk Westerplatte Marzena Bakowska

Franciszek Duszeńko – rzeźbiarz, którego ukształtowała wojna

W tym roku mija 100. rocznica urodzin Franciszka Duszeńki – jednego z najważniejszych powojennych rzeźbiarzy, autora niezwykłych realizacji pomnikowych, a także wybitnego pedagoga. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło ponad 80 młodych artystów.  Jego sztuka wciąż budzi emocje i przypomina o dramatycznej historii XX wieku. Jest także świadectwem tragicznych losów człowieka, którego lata młodości przypadły na czas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Duszeńko rzeźbiarz artysta Gdańsk

"Oddal ode mnie ten kielich". Średniowieczna rzeźba Chrystusa w Ogrójcu

Kontemplacja tego przedstawienia dla jednych może być niezwykłymi rekolekcjami, dla innych spotkaniem z najwyższej klasy średniowieczną kamienną rzeźbą. Gotycka figura Chrystusa modlącego się w Ogrójcu powstała ok. 1390 roku, najpewniej w warsztacie praskim Mistrza Pięknej Madonny Toruńskiej. Rzeźba pochodzi prawdopodobnie z Kaplicy Ogrójcowej toruńskiej katedry, ale burzliwa historia sprawiła, że znalazła się w Malborku, gdzie od 1961 roku jest eksponowana w Muzeum Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  Malbork Muzeum Zamkowe w Malborku Aleksandra Łapkiewicz KULTURA

"Performanse plastyczne Władysława Hasiora". Dorobek zakopiańskiego artysty

Był artystą oryginalnym i nowoczesnym, nie bał się wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Władysław Hasior uchodzi za jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Nakładem Instytutu Teatralnego ukazała się pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Hasior Zakopane SZTUKA Zobacz także Instytut Teatralny im. Raszewskiego Katarzyna Sanocka

Multimedialny Salvador Dali. "Nie bał się sztucznej inteligencji"

- Wystawa pokazuje artystę z trochę mniej znanej strony, bo Salvador Dali fascynował się tez cybernetyką. Malarz często podkreślał, że nowe technologie, jak roboty i programy komputerowe, pomogą mu się uwolnić od wielu niepotrzebnych czynności podczas tworzenia obrazów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stolarska, edukatorka i kuratorka wystawy "Dali Cybernetics" w Fabryce Norblina. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska wystawa Salvador Dali

Polskie Radio 24 Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej

W Galerii Arsenał w Białymstoku wciąż jeszcze można oglądać wystawę Wandy Czełkowskiej pt. "Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym". Tytuł wystawy, zaczerpnięty z notatki artystki, można uznać za prowokację. Jakim cudem coś tak materialnego jak rzeźba ma być czymś tak efemerycznym jak wydarzenie, do tego intelektualne?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sztuka współczesna Katarzyna Sanocka

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stawia na nieustanny rozwój

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W kolekcji jednostki są dwa tysiące prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Sylwestra Ambroziaka, Władysława Hasiora oraz Józefa Szajny. Placówka wzbogaciła się niedawno o dwa nowe eksponaty. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pesta Centrum Rzeźby Polskiej Dwójka Zobacz także SZTUKA KULTURA

Ceramiczne ryby, dziki i mamuty. Ponadczasowa sztuka kameralna z PRL-u

Kiedyś zdobiły telewizory i meblościanki, dziś są kolekcjonerskim rarytasem. Ceramiczne figurki, popularnie nazywane "ćmielowskimi", to fenomen polskiego wzornictwa przemysłowego z przełomu lat 50. i 60. Niezwykłą kolekcję tych kameralnych rzeźb wybitnych polskich projektantów możemy podziwiać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Dołęgowska Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawa PRL Dwójka KULTURA Lubomir Tomaszewski Henryk Jędrasiak Mieczysław Naruszewicz Hanna Orthwein ceramika Zobacz także wzornictwo Instytut Wzornictwa Przemysłowego SZTUKA