Polskie Radio
Section05
rzeźba

"Nowa ekspresja" w toruńskim CSW: największa wystawa polskich "dzikich" artystów lat 80.

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarto wystawę pt. "Nowa ekspresja" prezentującą twórczość wybitnych artystów z kręgu niezależnej sztuki lat 80. XX w., tzw. Nowych dzikich. Na wystawie można zobaczyć dzieła m.in. Sylwestra Ambroziaka, Waldemar Fydrycha "Majora", Zdzisława Nitki, Leona Tarasewicza, Zbigniewa Macieja Dowgiałły, artystów Łodzi Kaliskiej czy z kręgu Pomarańczowej Alternatywy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo rzeźba Toruń Centrum Sztuki Współczesnej wystawa Tomasz Miara Trójka

Wystawa "Inspiracje Picassem". Mariola Warzusiak-Borcz: pokazujemy grafikę i rzeźbę

- Obecnie sztuka jest bardzo płynna, różne techniki przenikają się. Jest to bardzo widoczne na naszej wystawie, na której pokazujemy i grafikę, i rzeźbę. Również Picasso, jako artysta wszechstronny, zarówno malował, w tym na ceramice, jak rzeźbił i tworzył grafiki – mówiła w Dwójce o wystawie "Inspiracje Picassem" rzeźbiarka Mariola Warzusiak-Borcz.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso SZTUKA KULTURA grafika rzeźba Akademia Sztuk Pięknych Kraków Jakub Jamrozek Dwójka Dariusz Vasina Mariola Warzusiak

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 115. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa dzieła sztuki Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski malarstwo muzeum rzeźba

„Prymityw” z Powiśla. Rzeźbiarz Leon Kudła

Rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce przedstawiano zazwyczaj jako samorodne i niezapośredniczone. W rzeczywistości zrodziło się i trwało pod wpływem aktywności, mecenatu kolekcjonerów i miejskich mód kulturowych. Za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki zwanej także naiwną był Leon Kudła.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music rzeźba etno