Polskie Radio
Section05
rzeźba

Jaremianka - artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 114. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL

Karny i Jackowski. Co łączy wybitnych rzeźbiarzy dwóch epok?

Białostoczanin, rzeźbiarz zafascynowany antykiem, pracujący głównie w marmurze karraryjskim - jego prace zachwyciły m.in. sułtana Omanu i jury Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji. Michał Jackowski już wkrótce wystąpi z nową wystawą zatytułowaną "W kręgu życia" w białostockim Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Jackowski rzeźba KULTURA Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego Alfons Karny

Premiera Słodkie życie. Reportaż "George i jego lody" [POSŁUCHAJ]

George Szumowski jest z pochodzenia Polakiem, ale urodził się i wychował w Londynie. Przez pewien czas pracował w odlewni artystycznej brązu, gdzie wykonywał rzeźby dla najsławniejszych brytyjskich artystów. Kiedy poznał swoją przyszłą żonę Magdę, postanowił wyjechać z nią do jej rodzinnej Piwnicznej-Zdroju na południu Polski i zostać specjalistą w produkcji… lodów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak desery małopolskie rzeźba Londyn Wielka Brytania STYL ŻYCIA

Polska sztuka ponad granicami na wystawie NordArt 2022 w Niemczech

Dzieła 200 artystów plastyków z całego świata są prezentowane w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn) podczas jednej z największych dorocznych wystaw sztuki współczesnej w Europie – NordArt, odbywającym się od 23 lat przeglądzie najnowszych tendencji sztuk plastycznych z całego świata. Polska ma na wystawie swój pawilon narodowy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA SZTUKA wystawa Magdalena Abakanowicz rzeźba Niemcy