Narodziny nowego krakowskiego dzwonu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 15:26
W przemyskiej Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego odlano dzwon dla bazyliki Mariackiej w Krakowie. To "Józef z Nazaretu".
Audio
  • Reportaż o narodzinach dzwonu "Józef z Nazaretu" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Odlewanie dzwonu Józef z Nazaretu w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu
Odlewanie dzwonu "Józef z Nazaretu" w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Foto: PAP/Darek Delmanowicz

700-kilogramowy dzwon powiększy średniowieczną "orkiestrę maryjną". W ten sposób ma być uczczony jubileusz 700-lecia konsekracji tej gotyckiej świątyni, który obchodzony będzie w 2020 roku.

"Orkiestra maryjna" to zespół czterech dzwonów i dwóch gongów. "Józef z Nazaretu" dołączy do rycerskiego "Półzygmunta", królewskiego "Tenebrata", misyjnego "Misjonała" i najstarszego "Mieszczańskiego".

Oprócz postaci świętego Józefa na dzwonie znalazły się herby Krakowa, metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz fundatora pierwszej świątyni mariackiej biskupa Iwo Odrowąża.

W czerwcu zaplanowano wykucie serca dla nowego dzwonu oraz próby uderzeniowe. W sierpniu zostanie poświęcony i wystawiony w kaplicy przykościelnej. Jego dźwięk po raz pierwszy będzie można usłyszeć 1 stycznia przyszłego roku. Następnie "Józef z Nazaretu" będzie bił codziennie o godz. 12.04 po hejnale.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu o narodzinach nowego krakowskiego dzwonu.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Magdalena Zbylut

Goście: ks. Dariusz Raś (proboszcz bazyliki Mariackiej w Krakowie), Andrzej Bochniak (dzwonnik dzwonu "Zygmunta"), Waldemar Olszewski (ludwisarz Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego), Grzegorz Klyszcz (szef firmy Rduch Bells & Clocks), Ryszard Paprocki (autor ornamentyki dzwonu "Józef z Nazaretu").

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 15.00

jp/mko/pg

Zobacz więcej na temat: Kraków KULTURA
Czytaj także

Z wizytą w Świętej Lipce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:19
Częstochowa Północy - tak zwykło się nazywać bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce - barokowe sanktuarium maryjne, które już od XV wieku odwiedzają liczne grupy pielgrzymów.
rozwiń zwiń