DCz#572 Koncerty Brandenburskie. Część 2

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 15:00
W audycji druga część Koncertów Brandenburskich Jana Sebastiana Bacha. Tym razem zajęliśmy się koncertami IV, V i VI.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Robin Stewart

Troje skrzypiec, trzy altówki i trzy wiolonczele. Drugie spotkanie z Koncertami Brandenburskimi rozpoczęło się od finału III koncertu G-Dur w wykonaniu Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jerzego Maksymiuka. - To legendarne nagranie, album został wydany w 1979 r. przez niemiecki oddział EMI Electrola. Do tych nagrań powracamy bardzo często w Dwójce, mieliśmy dziś tego asa w rękawie - powiedział Przemysław Psikuta.

Posłuchaj
94:38 2021_07_24 13_00_09_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz#572 Koncerty Brandenburskie. Część 2 (Duża Czarna/Dwójka)

Jak zauważył Wojciech Barcikowski, w archiwum Polskiego Radia znajdują się taśmy rejestrowane od końca czerwca do 6 lipca 1978 roku. - Codziennie był nagrywany jeden koncert w Studiu M-1 przy Myśliwieckiej, czyli obecnie Studiu im. A. Osieckiej – mówił Wojciech Barcikowski. - Na potrzeby Polskiego Radia na początku lat 60. Jan Krenz z kameralną częścią Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia także nagrał wszystkie Koncerty Brandenburskie. Może był taki pomysł, aby je wydać, niestety to się nie udało, a te taśmy pozostały w radiowym archiwum – dodał.

13 stycznia 1994 roku w Studiu S-1 (dziś im. Witolda Lutosławskiego) odbyło się ważne wydarzenie, a był to koncert zespołu La Petite Bande, czyli braci Kuijken. – To była cześć trasy koncertowej i przygotowanie do sesji nagraniowej, bo oni pod koniec roku nagrali te koncerty dla Deutsche Harmonia Mundi. To chyba również było pierwsze na ziemi polskiej wykonanie kompletu Koncertów Brandenburskich na instrumentach z epoki – mówił Wojciech Barcikowski.

W dalszej części audycji autorzy zestawiali, zderzali, łączyli różne nagrania - najstarsze z najnowszymi, najsłynniejsze z zapomnianymi, fortepian z klawesynem, etc.

Tutaj można posłuchać części 1. audycji >>>

***

Tytuł audycji: Duża Czarna (#572)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Wojciech Barcikowski, Marcin Zgliński

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Mistrzowie batuty: Oskar Fried i Erich Kleiber

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:48
W "Dużej Czarnej" słuchaliśmy nagrań, które wywarły olbrzymi wpływ na sztukę dyrygencką takich sław, jak Klemperer, Karajan czy Carlos Kleiber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #539 płyty Mercury Records

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 09:57
Lata 50. XX wieku. New York Times: na płytach Mercury Records obcujemy z żywą orkiestrą! LIVING PRESENCE STEREO. Mikrofony sferyczne, perforowana taśma magnetyczna o szerokości 35 milimetrów. 
rozwiń zwiń