DCz #586 Manuel de Falla w 75. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 15:00
- Dziś muzyka kompozytora obecnego w audycji od samego początku. Jego utwory należą do ulubionych kompozycji wielu naszych ukochanych wykonawców: pianistów, śpiewaczek, dyrygentów. Posłuchaliśmy kilku nie tylko oczywistych płyt - tak mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta. 
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Cyril Scott 1200 FORUM.jpg
Cyril Scott - ojciec współczesnej muzyki brytyjskiej

75 lat temu w Argentynie zmarł Manuel de Falla – geniusz muzyki hiszpańskiej. Nie napisał wiele, ale jego utwory zajmują eksponowane miejsce w kulturze XX wieku. A także w historii fonografii.


Posłuchaj
119:04 2021_11_13 13_00_39_PR2_Duza_czarna.mp3 Manuel de Falla w 75. rocznicę śmierci (Duża czarna/Dwójka)

 

Marcin Zgliński mówił, że wiele płyt de Falli poznał dzięki audycjom Dwójki. - Pamiętam taki cykl Jana Webera poświęcony Arturowi Rodzińskiemu, wtedy suity tańców były dla mnie odkryciem. 

Wojciech Barcikowski powiedział, że niegdyś pasjami czytał wspomnienia Artura Rubinsteina. - Pianista mówił tam sporo o relacjach z kompozytorem. Opisywał "Rytualny taniec ognia" jako swój popisowy utwór na bis, a zdarzało się, że grał go po kilka razy.

Kompozycje de Falli chętnie wykonywali najwięksi: Rubinstein, Kirkpatrick, Casadesus, Soriano, Angeles, Berganza, Argenta, Ansermet, Burgos, Rodziński, Mitropoulos czy Toscanini. Wybraliśmy różne płyty, także te nieoczywiste!

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#586)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Wojciech Barcikowski i Marcin Zgliński

Data emisji: 13.11.2021

Godzina emisji: 13.00

mo

Czytaj także

DCz #584 Muzyczne pożegnania

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 15:00
- Dziś zaśpiewały nam dwa cudowne soprany, pochodzące z różnych epok. Wspomnieliśmy także trzech mistrzów batuty - tak mówił Przemysław Psikuta w specjalnym wydaniu audycji, poświęconym wybitnym ludziom muzyki, którzy odeszli w ostatnich miesiącach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #585 Alexei Lubimov i jego nagrania

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 13:00
- To jedyny, wielki muzyk, którego kilkakrotnie spotykałem w Warszawie - kiedy tu miał występy - w sklepach z winylami. I nie wpadał tam na chwilę - mówił o Alexeiu Lubimovie w audycji "Duża czarna" Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń