DCz #577 Josquin des Prés

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 21:03
Dokładnie 500 lat temu zmarł Josquin des Prés – jeden z największych umysłów epoki renesansu. Luter mawiał o nim: "Inni muzycy robią z nutami to, co potrafią. Josquin robi to, co chce".
Josquin des Prs
Josquin des PrésFoto: Universal History Archive/Forum

W kolejnym wydaniu Dużej Czarnej staraliśmy się pokazać możliwie najszersze spektrum nagrań muzyki Josquina.

Gościem była znakomita muzykolog Ewa Obniska.


Posłuchaj
117:32 2021_08_28 13_00_25_PR2_Duża_czarna.mp3 Josquin des Prés w opowieściach Ewy Obniskiej (Duża czarna/Dwójka)

 

Nasz bohater przyszedł na świat we francuskiej prowincji Hainaut, był księdzem, śpiewakiem oraz dyrygentem. Związany był z domem Sforzów w Mediolanie, został członkiem kapeli papieskiej. Służył dwóm papieżom – Innocentemu VIII i Aleksandrowi VI, również na dworze króla francuskiego Ludwika XII i księcia Ferrary Herculesa I d’Este.

Ostatecznie jednak powrócił do rodzinnej prowincji Hainaut, gdzie został członkiem kapituły i proboszczem kolegiaty Notre Dame w Condé-sur-l'Escaut, której zapisał w testamencie cały swój majątek.

Mówi się, że Josquin, uratował muzykę protestancką, bowiem Luter, który był melomanem zachwycony twórczością Josquina – nadwornego muzyka papieskiego  odstąpił od swoich pierwotnych zamierzeń zakazu tworzenia kunsztownej polifonii liturgicznej w zreformowanym kościele.

***

Tytuł audycji: Duża Czarna (#576)

Prowadzili: Wojciech Barcikowski & Przemek Psikuta

Gość: Ewa Obniska

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

François Couperin. Królewski klawesynista

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 12:00
W audycji poświęconej sztuce Couperina słuchaliśmy fragmentów jego kompozycji kameralnych – tańców z Koncertów królewskich, których słuchał jeszcze sędziwy Ludwik XIV.
rozwiń zwiń