Głosy walczącej Warszawy - szczególny dokument Powstania

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 22:20
"Powstanie było grecką tragedią”, "nie można było go uniknąć”, "to był najlepszy czas w naszym życiu”, "dziś jeszcze raz zachowałbym się tak samo” - to głosy uczestników Powstania zebrane w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez cały sierpień rozbrzmiewają one na antenie Dwójki.
Audio
  • O Archiwum Historii Mówionej opowiadał jego kierownik Jan Radziukiewicz (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Barbary Chrzanowskiej z Batalionu "Kiliński" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Apolinarego Cynk-Boruckiego, pseudonim "Boruta", Batalion "Gozdawa" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Leokadii Korwin-Pawłowskiej, łączniczki Batalionów Chłopskich (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Leszka Dąbrowskiego, pseudonim "Leszek", Zgrupowanie "Bartkiewicz" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Eugeniusza Ajewskiego, pseudonim "Kotwa", pułk "Baszta" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Wacławy Jurczakowskiej, pseudonim "Wacka", batalion "Parasol" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Zbigniewa Tadeusza Krejckanta, pseudonim "Cyngiel", Orlęta AK Grochów (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Witolda Kieżuna, pseudonim "Wypad" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
Zdjęcie wykonana podczas uroczystości nadania orderów i odznaczeń państwowych w ramach obchodów 70. rocznicy powstania warszawskiego. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego
Zdjęcie wykonana podczas uroczystości nadania orderów i odznaczeń państwowych w ramach obchodów 70. rocznicy powstania warszawskiego. Park Wolności przy Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Idea Archiwum Historii Mówionej powstała na długo przed otwarciem Muzeum. Pomysł zawdzięczamy Janowi Ołdakowskiemu. - Początki były trudne, ale dziś wszystko funkcjonuje już doskonale - powiedział w "Poranku Dwójki" kierownik archiwum Jan Radziukiewicz.

Pierwsze wywiady z powstańcami, których wspomnienia stanowią istotę Archiwum Historii Mówionej, zostały przeprowadzone za granicą na zewnętrznie zlecenie. Materiały te były potrzebne do otwarcia ekspozycji. - Potem już kawał niesamowitej, ciężkiej roboty wykonał mój poprzedniki Jacek Borkowicz. To on ustalił, jak to ma wyglądać, przygotował i zaczął realizować cały projekt - wspominał w Radziukiewicz.
Wielu powstańców miało opory przed tym, żeby stanąć przed kamerą i swobodnie opowiedzieć swoją historię. - Na początku były z tym pewne problemy. Ludzie mieli obawy, żeby się nie skompromitować. Z czasem jednak sytuacja tak się rozwinęła, że teraz sami do nas przychodzą i proszą o to, byśmy zrealizowali materiał z ich udziałem - przyznał Radziukiewicz.

Więcej o idei, funkcjonowaniu i dokonaniach Archiwum Historii Mówionej - w nagraniu audycji.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu>>>

Nagrania z Archiwum Historii mówionej prezentowane są na antenie Dwójkie w naszym nowym cyklu "Głosy walczącej Warszawy". O wydarzeniach 1944 roku opowiadają weterani i cywile, przypatrujący się walczącemu miastu. W ich wspomnieniach tragiczne historie mieszają się z chwilami radości i zabawy, bo przez 63 dni nie tylko bronili Warszawy, ale też próbowali normalnie żyć. I o tej powstańczej codzienności – zdobywaniu żywności, pracy w szpitalu, zabawach na weselach – mówią ze wzruszeniem.

Prezentację nagrań z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęliśmy w piątek 1 sierpnia - w dniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Już teraz zachęcamy do wysłuchania wspomnień: Barbary Chrzanowskiej z Batalionu "Kiliński"; Apolinarego Cynk-Boruckiego, pseudonim "Boruta", Batalion "Gozdawa"; Leokadii Korwin-Pawłowskiej, łączniczki Batalionów Chłopskich; Leszka Dąbrowskiego, pseudonim "Leszek", Zgrupowanie "Bartkiewicz", oraz Witolda Kieżuna, pseudonim "Wypad".​

"Głosy walczącej Warszawy” będą pojawiały się na naszej antenie regularnie od poniedziałku do piątku tuż przed południem (11.45) - do końca sierpnia.

mm/jp

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach, świadomi ceny szli w bój

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:10
"Warszawianka”, "Hej, chłopcy, bagnet na broń”, "Warszawskie dzieci” i wiele innych pieśni zagrzewało do boju warszawskich powstańców w sierpniu 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:25
"Pamiętnik z powstania…” Mirona Białoszewskiego czytany przez samego autora oraz premierowe słuchowisko na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego "Zośka/Parasol" oraz "Pamiętników 'Zośki" to tylko niektóre z audycji specjalnych Dwójki związanych z rocznicą 1 sierpnia 1944.
rozwiń zwiń