Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach, świadomi ceny szli w bój

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:10
"Warszawianka”, "Hej, chłopcy, bagnet na broń”, "Warszawskie dzieci” i wiele innych pieśni zagrzewało do boju warszawskich powstańców w sierpniu 1944 roku.
Audio
  • Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach szli w bój (Poranek Dwójki)
Powstanie Warszawskie 1944
Powstanie Warszawskie 1944Foto: Wikipedia/public domain/Jerzy Tomaszewski

Zapraszamy do serwisu specjalnego Powstanie Warszawskie>>>

"Warszawianka” to pieśń jeszcze z powstania listopadowego, która po raz pierwszy zabrzmiała 5 kwietnia 1831 roku. Autorem słów był Francuz Casimir Delavigne, a wspaniałą muzykę stworzył Karol Kurpiński. - W 1944 roku "Warszawianka” była sygnałem radiostacji "Błyskawica” - wyjaśnił Marek Dyżewski, publicysta muzyczny.
Gość Dwójki powiedział również, że podczas Powstania Warszawskiego często wybrzmiewała pieśń "Hej, chłopcy, bagnet na broń” z tekstem oraz muzyką autorstwa  Krystyny Krahelskiej. - Ona powstała półtora roku przed Powstaniem - mówił gość Dwójki.
Pełen symboliki i ważkiego przesłania był tekst "Warszawskich dzieci”, sztandarowego utworu powstańczego. - To pieśń, która bardzo wiele mówi o świadomości chłopców i dziewcząt idących do Powstania - podkreślił Marek Dyżewski. „Warszawskie dzieci” zostały skomponowane przez Andrzeja Panufnika do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, a stało się to dokładnie 4 lipca 1944 roku. - Jej autor, pisząc słowa "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew! Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój. Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!”, nie miał złudzeń co do ceny jaką trzeba będzie zapłacić… - podsumował nasz gość.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  Z Markiem Dyżewskim dyskutował Marcin Majchrowski.

(ah/mm)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Laibach prezentuje pełną historię Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:22
- Na tę mini płytę składają się 3 utwory: "Warszawskie dzieci”, piosenka bojowników getta warszawskiego i jeden z przebojów granych przez radio niemieckie w 1944 roku - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w Dusznikach-Zdroju. Słuchaj transmisji!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 17:00
Rozpoczął się 69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Na naszej antenie usłyszeć można między innymi recitale Daniiła Trifonowa oraz Marca-André Hamelina.
rozwiń zwiń