X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

(Nie)przyjaźnie. Czarna lista Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
– Witkacy pisał do mnie w 1939 r.: "czytałem »Ferdydurkę«. Są kawałki genialne, tylko czwarty rozdział jest świński". Pisarz myślał, że Gombrowicz przedstawił tam właśnie jego – mówił w Dwójce prof. Jerzy Pomianowski, przyjaciel Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Audio
  • "Mój Witkacy" - wspomnienia prof. Jerzego Pomianowskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Autoportret Witkacego
Autoportret Witkacego Foto: Wikimedia/CC

75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce>>>

Podczas studiów Jerzy Pomianowski wolny czas spędzał wspólnie ze znajomymi przy stoliku Witolda Gombrowicza w warszawskiej kawiarni Zodiak. – Odciągnął mnie od tego stolika Witkacy, który był o Gombrowiczu "przeraźliwego" zdania. Nie chciał mi jednak wyjawić przyczyny swojego osądu – wspominał prozaik.

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>

Wprawdzie Stanisław Ignacy Witkiewicz czytał debiutancką książkę Gombrowicza "Pamiętnik z okresu dojrzewania", nie chciał jednak przeczytać "Ferdydurke". – Powiedział, że nie weźmie tego do ręki – opowiadał prof. Jerzy Pomianowski. – Uzasadniał to tym, że wysłał do "pana Witolda G." swój formularz służący do zrywania znajomości – dodał.

Formularz ten zawierał m.in. rubrykę określającą okres zaniechania kontaktów. Banicja "Witolda G." była bezterminowa. – Po długich moich namowach sytuacja jednak się zmieniła – powiedział przyjaciel autora „Szewców”. W sierpniu 1939 r. Witkacy przysłał Jerzemu Pomianowskiemu kartkę, w której wyznał, że przeczytał najsłynniejsze dzieło swojego "wroga". Podobało mu się, miał jednak poważne zastrzeżenia do rozdziału o Filidorze dzieckiem podszytym...

Dlaczego? O tym w nagraniu wspomnienia gościa "Zapisków ze współczesności".

***

W związku z 75. rocznicą śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy gawęd pod wspólnym tytułem "Mój Witkacy". Refleksjami i wspomnieniami związanymi z artystą i jego twórczością dzielą się także prof. Lech Sokół, prof. Janusz Degler, Jan Gondowicz i reżyser Julia Wernio, u początków swojej pracy związana z teatrem Witkacego w Zakopanem.

Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Szwedowska.

15-19 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Witkacy wydłubywał mordy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 13:00
W swojej twórczości przewidział los epoki, w której przyszło mu żyć - wojnę, totalitaryzm, kryzys europejskiej kultury, unifikację ludzkości i zanik "uczuć metafizycznych". Stanisław Ignacy Witkiewicz miał nie tylko niewiarygodną psychologiczną intuicję, ale także... oryginalne pasje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy do przyjaciół i wrogów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 12:49
Pierwszy tom korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi oraz tzw. wrogami obejmuje m.in. dziecięce dopiski do listów Stanisława Witkiewicza ojca, listy do Bronisława Malinowskiego, do matki - Marii Witkiewiczowej, do Ireny Solskiej, Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i wielu innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:50
W cyklu "To się czyta" - w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego Witkacego - słuchaliśmy wybranych fragmentów książki pt. "Niemyte dusze".
rozwiń zwiń