Jak Witkacy wydłubywał mordy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 13:00
W swojej twórczości przewidział los epoki, w której przyszło mu żyć - wojnę, totalitaryzm, kryzys europejskiej kultury, unifikację ludzkości i zanik "uczuć metafizycznych". Stanisław Ignacy Witkiewicz miał nie tylko niewiarygodną psychologiczną intuicję, ale także... oryginalne pasje.
Audio
  • O pasjach i dziwactwach Witkacego opowiada pisarka Joanna Siedlecka (Czwórka/Stacja Kultura)
Witkacy - autoportret
Witkacy - autoportretFoto: Wikipedia/domena publiczna

Słynął z uwielbienia do kobiet, narkotyków i Tatr. Ale nie każdy wie, że Witkacy miał też bzika na punkcie higieny. - To była przesadna dbałość o czystość - opowiada pisarka Joanna Siedlecka. - Dzień rozpoczynał od gimnastyki. Potem brał prysznic. Był też obowiązkowy masaż szczotką. W trakcie takiej kąpieli tryskał dobrym humorem. Śpiewał, a nawet tańczył taniec Bajadery. Czasami też recytował swoje wiersze.

Kiedy Witkacy już zakończył występy pod prysznicem, przychodził czas kolejnych porannych ablucji. - To były badania "smrodologiczne" czyli wąchanie przygotowanej do założenia odzieży - śmieje się autorka książki "Mahatma Witkac". - Wystarczyło, że koszula wydała mu się nieświeża, natychmiast szukał innej garderoby.

Po porannej toalecie artysta był gotowy by rozpocząć pracę nad wydłubywaniem mord. Tak właśnie mówił o malowaniu portretów, czyli badaniami nad ludzką twarzą.

(kul/kd)

Czytaj także

Halina Poświatowska - poetka, która chwytała każdą chwilę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 12:00
Żyła krótko, ale intensywnie, zmarła mając jedynie 32 lata. Okrzyknięto ją Marią Pawlikowską-Jasnorzewską swojego pokolenia. Do dziś pamiętamy ją jako autorkę niezwykłych wierszy o miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:56
Debiutowała w 2005 roku książką "Dziewczyny z Portofino", a obecnie promuje już szóstą powieść pt. "Bokserka". Grażyna Plebanek niezmiennie koncentruje się na relacjach pomiędzy kobietami, a od kilku już lat pisze z Brukseli, gdzie zamieszkała i doczekała się billboardu ze swoim wizerunkiem na jednej ze stacji metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykle hojny Marcel Proust

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:00
Niski człowiek, ale wielki pisarz. Autor siedmiotomowego, epokowego dzieła "W poszukiwaniu straconego czasu", Francuz Marcel Proust trafił pod lupę Czwórki.
rozwiń zwiń