Izabella Cywińska - artystka w służbie ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 20:20
O swoim życiu opowiada reżyser teatralna i filmowa, a także minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Audio
  • Izabella Cywińska o swoim mężu Januszu Michałowskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Izabella Cywińska o fascynacji Rosją i rosyjską literaturą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Izabella Cywińska o wspólnotach teatralnych,a także o - niekiedy bolesnych - rozstaniach (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Izabella Cywińska o tym, dlaczego nie udało się stworzyć "rodziny Teatru Ateneum" i o rodzinie "Bożej podszewki". (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Izabella Cywińska o swoich doświadczeniach ministerialnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Publiczności telewizyjnej Izabella Cywińska znana jest z serialu Boża podszewka oraz filmów Cud purymowy i Kochankowie z Marony
Publiczności telewizyjnej Izabella Cywińska znana jest z serialu "Boża podszewka" oraz filmów "Cud purymowy" i "Kochankowie z Marony"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Izabella Cywińska wspominała niedawno w Dwójce wydarzenia roku 1989, gdy formujący nowy rząd Tadeusz Mazowiecki poprosił ją, by zgodziła się zostać ministrem kultury i sztuki w jego gabinecie. – Wyraziłam zgodę po wielkich niepokojach – wspominała reżyser. – Decyzję podjęłam bez porozumienia z mężem, bo nie mogłam się do niego dodzwonić. Gdy udało mi się z nim porozmawiać, zasiał we mnie nowe wątpliwości, a ja już powiedziałam "tak". Gdy sama na początku błagałam premiera Mazowieckiego, aby pomyślał o kimś innym, odparł: "nikt z nas nie wie nic na temat rządzenia, ale nie wolno odmawiać ojczyźnie" – opowiadała.

***

Na audycję "Zapiski ze współczesności" zapraszamy w od poniedziałku do piątku (24-28.11) w godz. 11.45-12.00. Program przygotowała Anna Lisiecka.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Anna Lisiecka Izabella Cywińska

Czytaj także

Izabella Cywińska: nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie głosować

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 16:59
– Przez 25 lat nie udało nam się nauczyć Polaków poczucia tożsamości i wspólnoty. Dziś nie rozumiemy, że, gdy jesteśmy wolni, nasz głos się liczy, choć jest tylko jeden – mówiła w Dwójce Izabella Cywińska, reżyser i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń