Polskie Radio
Section05
1989

У Чехії відзначають День боротьби за свободу і демократію

У п’ятницю, 17 листопада, по всій Чехії відбудуться церемонії, що мають на меті нагадати про події багаторічної давності – початок Оксамитовій революції, яка призвела до падіння комуністичного режиму в Чехословаччині
Zobacz więcej na temat:  Чехія 1989 Словаччина радянський союз

Prof. Roszkowski: 4 czerwca jest ważnym krokiem ku wolności

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Zarówno ich data, jak i zasady wyborów, ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory do Senatu, którego funkcjonowanie przywrócono po 45 latach, były całkowicie wolne. W Sejmie strona partyjno-rządowa miała zagwarantowane 65 procent miejsc. Dlatego wybrany wtedy sejm nazywany jest "kontraktowym", a same wybory – częściowo wolnymi.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka historia Polski wybory 1989 sejm kontraktowy Solidarność Wojciech Roszkowski

Antoni Macierewicz o marszu Tuska: to próba reklamowania układu Okrągłego Stołu

- To naprawdę próba obrażenia dużej części społeczeństwa i mam przekonanie, że olbrzymia większość Polaków będzie miała świadomość, jakim jest to zagrożeniem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o marszu opozycji 4 czerwca Antoni Macierewicz, marszałek senior i wiceprezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska Antoni Macierewicz Sygnały Dnia Polskie Radio Rosja ustawa polityka 1989 PRL

"Symbol zmierzchu PRL-u". Robert Kostro o pomniku Feliksa Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski

- Moment zdemontowania pomnika Feliksa Dzierżyńskiego 17 listopada 1989 r. był ciekawy, wszyscy sądzili, że to był pomnik z brązu, zaskoczeniem było to, że się rozpadł na oczach zgromadzonej publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański Robert Kostro PRL 1989 Muzeum Historii Polski

TYLKO U NAS Jak Jerzy Urban do Sejmu kandydował

Do Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford w USA trafiły nie tylko dokumenty z kolekcji generała Czesława Kiszczaka. Część swojego prywatnego archiwum sprzedał Amerykanom także Jerzy Urban. Niegdyś m.in. rzecznik rządu generała Jaruzelskiego, a obecnie dzienikarz, felietonista, bohater wielu procesów sądowych, a także wideobloger. Dokumenty odnaleźli dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban PRL komunizm 1989 TYLKO U NAS