Zgłębianie Orientu z prof. Majdą

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 21:30
Posłuchaj fascynujących opowieści prof. Tadeusza Majdy, wybitnego turkologa.
Audio
  • Prof. Tadeusz Majda o latach młodzieńczych i wyborze kierunku studiów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Tadeusz Majda o latach studenckich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Tadeusz Majda o pracy nad przekładem dzieła Ibn Battuty "Osobliwości miast i dziwy podróży" oraz o swojej fascynacji rękopisami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Majda o podróżach do Egiptu i na Bliski Wschód, o sztuce islamu i o swoich studiach nad tkaninami tureckimi (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Majda o pracy nad dziełem Wacława Seweryna Rzewuskiego "O koniach wschodnich pochodzących od ras arabskich" i o kończącym się właśnie roku polskim w Turcji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
W jednej ze swoich gawęd profesor Tadeusz Majda opowie o sztuce islamu i o swoich studiach nad tkaninami tureckimi (na zdjęciu turecki dywan)
W jednej ze swoich gawęd profesor Tadeusz Majda opowie o sztuce islamu i o swoich studiach nad tkaninami tureckimi (na zdjęciu turecki dywan)Foto: Wikipedia/Hans Bernhard/C.C. 3.0

Profesor Tadeusz Majda związany jest z Uniwersytetem Warszawskim od 1955 roku. Zainteresowania naukowe profesora skupiają się na języku i literaturze osmańskiej, a także na językach tureckich z grupy kipczackiej, takich jak język tatarski polsko-litewskich Tatarów, mamelucko-kipczacki, używany przez Mameluków w Egipcie i Syrii, oraz czagatajski – język literacki Azji Środkowej używany do czasów nowożytnych.

Drugą dziedziną zainteresowań profesora jest sztuka islamu, szczególnie sztuka turecka. Od 1989 roku pełni funkcję kuratora Zbiorów Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie zorganizował kilka znaczących wystaw, jak na przykład wystawę "Wojna i pokój – Stosunki polsko-tureckie od XV do XIX wieku" prezentowaną w Stambule w 1999 i w Warszawie w 2000 roku.
***
Nazwa audycji: "Zapiski ze współczesności"

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Data emisji: 15-19.12.2014

Godzina emisji: 11.45
bch/mc

Czytaj także

"Geografie" - literacka podróż w nieznane

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 19:00
Z Giovannim Catellim, włoskim prozaikiem, eseistą, dziennikarzem i podróżnikiem, porozmawiamy o jego "Geografiach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyższość kultury Zachodu wynika z jej miałkości”

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 12:00
- Wszechobecność cierpienia w Timorze uświadomiła mi, że nasza kultura też opiera się na ukrytej przemocy - uważa Mateusz Janiszewski, autor "Domu nad rzeką Loes".
rozwiń zwiń