Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:15
– Tak bardzo nie mogłem uwolnić się od tych bohaterów, że wpychałem ich do wielu innych filmów – mówił Andrzej Mularczyk, autor m.in. scenariusza filmu "Sami swoi".
Audio
  • Andrzej Mularczyk o historii krzyży Virtuti Militari za walkę pod Mokrą we wrześniu 1939 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o historii stryja, który stał się prototypem postaci w filmie "Sami swoi" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o tym, jak piłka nożna pozwoliła mu zostać pisarzem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o specyfice literatury faktu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o tych, którzy odeszli (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Władysław Hańcza i Wacław Kowalski w filmie Sami swoi Sylwestra Chęcińskiego według scenariusza Andrzeja Mularczyka
Władysław Hańcza i Wacław Kowalski w filmie "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego według scenariusza Andrzeja MularczykaFoto: TVP/PAP

W 1945 r. Andrzej Mularczyk pojechał do domu swojego stryja, świeżo osiedlonego na tzw. ziemiach odzyskanych. 15-letni chłopiec miał spędzić tam dwa dni, a został na trzy tygodnie, słuchając "pięknej narracji, barwnej i pełnej niuansów komediowo-dramatycznych".

W przedwojennym życiorysie stryja zmieściło się małżeństwo z powodu dwóch koni, kłótnia z teściem właśnie o nie, wyjazd do Argentyny, powrót na Kresy dopiero po śmierci teścia, wreszcie kupno wymarzonego hektara ziemi. – Przyszedł jednak czas, że wojny go z tej ziemi wygnały. Przeniósł się na ziemie zachodnie. I tu się zaczęli "Sami swoi" – mówił Andrzej Mularczyk.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Gość: Andrzej Mularczyk (autor literatury faktu, scenariuszy filmowych oraz słuchowisk)

Data emisji: 8-12.06.2015

Godzina emisji: 11.45

mc/mg

Czytaj także

Kim pan właściwie jest? Andrzej Mularczyk nie miał problemu z odpowiedzią na to pytanie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 07:00
Zawsze chciałem być autorem losu konkretnego człowieka, zawsze szedłem za zdarzeniem, za osobą, w której doszukiwałem się jakiegoś dramatu – powiedział Andrzej Mularczyk w jednym z radiowych wywiadów.
rozwiń zwiń