S. Magdalena Abramow-Newerly: matka Matylda Getter otwierała serca

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 14:08
- W sposób naturalny wśród dzieci katolickich ukrywano dzieci żydowskie. To z jednej strony była dosyć spontaniczna akcja, a z drugiej - bardzo dobrze zorganizowana. Szacujemy dzisiaj, że ponad 120 sióstr Rodziny Maryi pod wodzą matki Matyldy Getter brało udział w ratowaniu Żydów. W tej chwili 22 siostry otrzymały medale Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - mówiła w Dwójce siostra Magdalena Abramow-Newerly, przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dyrektor Muzeum Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Siostra Magdalena Abramow-Newerly, CSFFM
Siostra Magdalena Abramow-Newerly, CSFFMFoto: Dorota Gacek/PR2

Siostra Magdalena Abramow-Newerly jest absolwentką Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów z zakresu resocjalizacji i profilaktyki społecznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W 1994 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Jej dziadkiem był pisarz Igor Newerly, a ojcem jest prozaik, satyryk, autor słuchowisk Jarosław Abramow-Newerly.

Matylda Getter

W jednej z opowieści w cyklu "Zapiski ze współczesności" s. Magdalena przybliżyła postać s. Matyldy Getter (ur. 25 lutego 1870 r.), która wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi jako 17-latka. Wcześniej uczyła się w szkole prowadzonej przez ukryte zakonnice. - Nie wiedziała wówczas, że jej nauczycielki są siostrami zakonnymi - podkreśliła nasza rozmówczyni. 

"Matusia" Warszawy

Była niezwykle inteligentna i miała szereg zdolności organizacyjnych i wychowawczych. - Już wtedy nazywana była przez swoje wychowanki "matusią". Wszyscy w Warszawie przedwojennej znali matkę Matyldę jako "matusię" i do niej zwracali się po poradę - opowiadała s. Magdalena. - W okresie I wojny światowej organizowała pomoc charytatywną dla sierot, ale także w domu na Żelaznej był szpital, w którym pracowała.

Pamięci Polaków ratujących Żydów - zobacz serwis specjalny>>>>

Krzyż ks. Skorupki

Tylko wokół Warszawy założyła ponad dwadzieścia placówek opiekuńczych, a w samej stolicy – dziesięć. - Jedną z takich placówek było Ognisko Rodziny Maryi na Pradze, gdzie kapelanem był ks. Ignacy Skorupka i skąd wyruszył walczyć w Bitwie Warszawskiej - opisywała. - Od matki Matyldy Getter otrzymał wtedy krzyż z masy perłowej, który później lśnił, kiedy ks. Skorupka zginął.

Dla ratowania Żydów

W czasie okupacji niemieckiej matka Getter była przełożoną warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Dzięki jej działaniom oraz zaangażowaniu sióstr udało się uratować życie ponad 750 Żydów, głównie dzieci. - Ma ponad 70 lat, a mimo to całą swoją energię zbiera, aby we wszystkich domach Rodziny Maryi, szczególnie w sierocińcach, rozpocząć akcję ratowania dzieci żydowskich - zaznaczyła s. Magdalena.

YT: IPNtvPL/MATUSIA – fabularyzowany film dokumentalny [ZWIASTUN]

***

W swoich opowieściach s. Magdalena Abramow-Newerly przybliżyła także działalność założyciela zgromadzenia abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, przyjaciela Juliusza Słowackiego, zesłańca, którego 200. rocznica urodzin przypadła w tym roku.

Żyć święcie i szlachetnie – arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński>>>>

Opowiadała o funkcjonowaniu Muzeum Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, o obchodach dwusetnej rocznicy urodzin świętego, przybliżyła ideały Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz współczesną działalność zgromadzenia.

Podzieliła się także wspomnieniami z dorastania w literackiej atmosferze rodzinnego domu.

Czytaj także:

Posłuchaj
14:57 2022_12_19 12_45_13_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 S. Magdalena Abramow-Newerly o Zygmuncie Szczęsnym Felińskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:27 2022_12_20 12_44_10_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 S. Magdalena Abramow-Newerly o ks. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim, założycielu zgromadzenia żeńskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:16 2022_12_21 12_43_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 S. Magdalena Abramow-Newerly o s. Matyldzie Getter, naczelnej matce przełożonej prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:47 2022_12_22 12_45_52_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 S. Magdalena Abramow-Newerly o działalności Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Mary po wojnie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:16 2022_12_23 12_44_17_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 S. Magdalena Abramow-Newerly o swoim dziadku Igorze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 19-23.12.2022

Godzina emisji: 12.45

uk/kor


Czytaj także

Jarosław Abramow-Newerly: "zacząłem pisać po czterdziestce"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 05:40
17 maja 1933 roku urodził się Jarosław Abramow-Newerly, dramatopisarz, prozaik, satyryk, autor słuchowisk oraz tekstów i muzyki do piosenek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lwy mojego podwórka". Opowieść o Żoliborzu, którego już nie ma...

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:19
W cyklu "Książka do słuchania" przypomnieliśmy wybrane fragmenty powieści "Lwy mojego podwórka" Jarosława Abramowa-Newerlego w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. Nagranie z 2001 roku.
rozwiń zwiń