Polskie Radio
Section05
Jarosław Abramow-Newerly

S. Magdalena Abramow-Newerly: matka Matylda Getter otwierała serca

- W sposób naturalny wśród dzieci katolickich ukrywano dzieci żydowskie. To z jednej strony była dosyć spontaniczna akcja, a z drugiej - bardzo dobrze zorganizowana. Szacujemy dzisiaj, że ponad 120 sióstr Rodziny Maryi pod wodzą matki Matyldy Getter brało udział w ratowaniu Żydów. W tej chwili 22 siostry otrzymały medale Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - mówiła w Dwójce siostra Magdalena Abramow-Newerly, przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dyrektor Muzeum Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Szczęsny Feliński Igor Newerly Jarosław Abramow-Newerly literatura Dorota Gacek Dwójka Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata

Dramaty Jarosława Abramowa. "Był otwarty na teatr rozumiany wielorako"

- Jarosław Abramow-Newerly dość późno stał się twórcą teatralnym, wcześniej był twórcą kabaretowym. Jednak praca w Polskim Radiu była dla niego okresem formacji. To było zaplecze, które go wychowało, a potem on wkładał tam kawał swojego serca. To było jego środowisko, jego przyjaciele i jego moment - mówiła w Dwójce Karolina Felberg, autorka wstępu i wyboru dramatów do tomu "Klik-klak. Dramaty".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Wacław Holewiński literatura Dwójka KULTURA