(Nie)przyjaźnie. Czarna lista Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
– Witkacy pisał do mnie w 1939 r.: "czytałem »Ferdydurkę«. Są kawałki genialne, tylko czwarty rozdział jest świński". Pisarz myślał, że Gombrowicz przedstawił tam właśnie jego – mówił w Dwójce prof. Jerzy Pomianowski, przyjaciel Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Audio
  • "Mój Witkacy" - wspomnienia prof. Jerzego Pomianowskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Autoportret Witkacego
Autoportret Witkacego Foto: Wikimedia/CC

75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce>>>

Podczas studiów Jerzy Pomianowski wolny czas spędzał wspólnie ze znajomymi przy stoliku Witolda Gombrowicza w warszawskiej kawiarni Zodiak. – Odciągnął mnie od tego stolika Witkacy, który był o Gombrowiczu "przeraźliwego" zdania. Nie chciał mi jednak wyjawić przyczyny swojego osądu – wspominał prozaik.

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>

Wprawdzie Stanisław Ignacy Witkiewicz czytał debiutancką książkę Gombrowicza "Pamiętnik z okresu dojrzewania", nie chciał jednak przeczytać "Ferdydurke". – Powiedział, że nie weźmie tego do ręki – opowiadał prof. Jerzy Pomianowski. – Uzasadniał to tym, że wysłał do "pana Witolda G." swój formularz służący do zrywania znajomości – dodał.

Formularz ten zawierał m.in. rubrykę określającą okres zaniechania kontaktów. Banicja "Witolda G." była bezterminowa. – Po długich moich namowach sytuacja jednak się zmieniła – powiedział przyjaciel autora „Szewców”. W sierpniu 1939 r. Witkacy przysłał Jerzemu Pomianowskiemu kartkę, w której wyznał, że przeczytał najsłynniejsze dzieło swojego "wroga". Podobało mu się, miał jednak poważne zastrzeżenia do rozdziału o Filidorze dzieckiem podszytym...

Dlaczego? O tym w nagraniu wspomnienia gościa "Zapisków ze współczesności".

***

W związku z 75. rocznicą śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy gawęd pod wspólnym tytułem "Mój Witkacy". Refleksjami i wspomnieniami związanymi z artystą i jego twórczością dzielą się także prof. Lech Sokół, prof. Janusz Degler, Jan Gondowicz i reżyser Julia Wernio, u początków swojej pracy związana z teatrem Witkacego w Zakopanem.

Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Szwedowska.

15-19 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

mc

Czytaj także

Jak Witkacy wydłubywał mordy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 13:00
W swojej twórczości przewidział los epoki, w której przyszło mu żyć - wojnę, totalitaryzm, kryzys europejskiej kultury, unifikację ludzkości i zanik "uczuć metafizycznych". Stanisław Ignacy Witkiewicz miał nie tylko niewiarygodną psychologiczną intuicję, ale także... oryginalne pasje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy do przyjaciół i wrogów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 12:49
Pierwszy tom korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi oraz tzw. wrogami obejmuje m.in. dziecięce dopiski do listów Stanisława Witkiewicza ojca, listy do Bronisława Malinowskiego, do matki - Marii Witkiewiczowej, do Ireny Solskiej, Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i wielu innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:50
W cyklu "To się czyta" - w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego Witkacego - słuchaliśmy wybranych fragmentów książki pt. "Niemyte dusze".
rozwiń zwiń