REKLAMA

Opera o przeklętym żeglarzu na drugi dzień święta Wagnera w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 17:00
Zapraszamy na transmisję z Festiwalu w Bayreuth, obowiązkowego punktu na mapie pielgrzymek wszystkich miłośników niemieckiego kompozytora. W sobotę zabrzmi "Holender tułacz".
Benjamin Bruns i Kwangchul Youn podczas próby do Holendra tułacza, Festiwal w Bayreuth 2014
Benjamin Bruns i Kwangchul Youn podczas próby do "Holendra tułacza", Festiwal w Bayreuth 2014 Foto: PAP/DPA/Enrico Nawrath

Tytułowy marynarz, Hendrik van der Decken, przysiągł, że choćby miał żeglować do sądnego dnia, dopłynie do celu. I do dziś żegluje... Przeklęty statek widziało wielu świadków. Szczególnie często pojawia się u wybrzeży południowej Afryki, ale spotykano go i w Kalifornii. Jednym ze świadków był późniejszy król Jerzy V, służący na HMS Inconstant – opis spotkania zanotowany książęcą ręką zachował się w dzienniku pokładowym.

Ponieważ widmo ukazuje się przy dobrej pogodzie, wyjaśnienie naukowe brzmi: miraż. Dwudziestowieczni świadkowie upierają się jednak, że zjawa jest starym, siedemnastowiecznym żaglowcem, jakich już od dawna na morzach nie ma... Legenda zainspirowała niezliczone utwory literackie i, właśnie, znakomitą operę Ryszarda Wagnera.

Transmisję z Bayreuth poprowadzą Marcin Majchrowski i Szymon Paczkowski.

Program:

Ryszard Wagner Holender tułacz – opera romantyczna w trzech aktach

Wyk. Kwangchul Youn - bas (Daland), Ricarda Merbeth - sopran (Senta), Tomislav Muzek - tenor (Eryk), Christa Mayer - sopran (Mary), Benjamin Bruns - tenor (Sternik statku Dalanda), Samuel Youn - bas (Holender), Chór Festiwalowy w Bayreuth, Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Christian Thielemann

26 lipca (sobota), godz. 17.30-20.30

kk/mm

Albert
Albert Pinkham Ryder: Latający Holender
Czytaj także

Wagner nad Wagnerami. Trybunał zdecydował

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 00:02
W kolejnej audycji z cyklu "Kto słucha, nie błądzi" jury wybrało najlepsze nagranie opery "Śpiewacy norymberscy" Ryszarda Wagnera, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym miesiącu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czemu gram Wagnera? Bo to dobra muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:49
- Większość kompozytorów to postaci nietuzinkowe, to nie byli prości ludzie i jako dzieci swoich czasów, czasem wikłali się w politykę - tłumaczył antysemityzm Ryszarda Wagnera szef NOSPR Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń