Skrzypce dziś: Hilary Hahn – poza schematem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 11:36
Rok 2011 to rok skrzypiec – w październiku w Poznaniu odbędzie kolejny Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, którego uczestnikom Dwójka zawsze kibicuje.

Abyśmy do wielkiego jesiennego słuchania (i oceniania) się lepiej przygotowali – w sobotnich spotkaniach przy muzyce proponuję przegląd nagrań najciekawszych współczesnych skrzypków.

Zaczynam od – przyznaję – mojej ulubionej artystki: Hilary Hahn. Ta 31-letnia delikatna blondynka z amerykańskiego stanu Virginia ma niezwykle wyrazistą osobowość artystyczną. Składa się na nią odwaga (nie każda światowa gwiazda dobiera tak przemyślany repertuar), inteligencja (trzeba ją mieć, by wyrazić coś nowego, osobistego w popularnym koncercie Czajkowskiego) i nieskazitelna technika (kto słyszał jej grę na żywo, ten wie, co mam na myśli).

 

Hilary jest przy tym osobowością bardzo medialną, bez zahamowań komunikującą się z fanami i popularyzującą muzykę za pomocą Internetu (warto poszukać jej wypowiedzi na Youtube). W najbliższą sobotę przypomnę kilka nagrań tej sympatycznej artystki, przedstawię też w całości najnowsze – Koncertu skrzypcowego D-dur Piotra Czajkowskiego.

 

 

Zapraszam

Adam Suprynowicz

 

19 marca (sobota), godz. 10:30

 

 Zobacz więcej na temat: Piotr Czajkowski Poznań
Czytaj także

Pianista długodystansowiec

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 15:25
- Nie mogę już grać tyle, co dawniej - mówi obdarzony tytaniczną kondycją Louis Lortie, który właśnie wykonał wszystkie koncerty fortepianowe Piotra Czajkowskiego. Podczas jednego wieczoru!
rozwiń zwiń