"Zanim zacznie się pisać, trzeba stworzyć w sobie pisarza"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:00
Isaak Babel miał kiedyś zwrócić się do uznanego twórcy Maksyma Gorkiego o poradę, co ma zrobić, by zostać dobrym pisarzem. Ten powiedział mu: "idź między ludzi i nie zaczynaj pisać, póki ich nie poznasz". A jak taka rada wyglądałaby dziś?
Audio
  • Czego się można nauczyć na kursach pisania? (Dwukropek/Dwójka)
Zanim zacznie się pisać, trzeba stworzyć w sobie pisarza
Foto: Glow Images/East News

Współczesny mistrz młodemu adeptowi sztuki pisarskiej może polecić udział w coraz popularniejszym przedsięwzięciu, jakim są różnego typu kursy, szkoły, warsztaty pisania. Czego się można nauczyć na takich zajęciach? Czy pisarze chętnie zdradzają sekrety swojego  warsztatu? Czy twórcom udzielanie tego typu lekcji jest do czegoś potrzebne? Czy tworzenie "szkół pisania" jest traktowane jako dochodowe przedsięwzięcie, czy może także jako swoistego rodzaju misja? O tym rozmawiali goście literackiej audycji "Dwukropek".

Justyna Bargielska, poetka, prozaiczka, uczy pisania na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na wyjazdowych warsztatach organizowanych przez wydawnictwo Czarne. Ewa Madeyska, powieściopisarka, dramatopisarka, scenarzystka, doktor nauk humanistycznych prowadziła m.in. kurs scenariopisarstwa w Instytucie Badań Literackich oraz zajęcia z kreatywnego pisania prozy na UW.

Żaneta Nalewajk, literaturoznawczyni, animatorka kultury, kierowniczka podyplomowych studiów technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego na UW, doświadczenie zdobywała podczas siedmiu lat prowadzenia tego typu zajęć w warszawskim Domu Kultury Śródmieście. Z kolei Piotr Wojciechowski, prozaik, reżyser, krytyk, publicysta, który pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od ćwierć wieku uczy pisania scenariuszy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Prowadzi też zajęcia w Laboratorium Reportażu i na UW.

W studiu gościliśmy także Bartosza Szczygielskiego, uczestnika warsztatów pisania, który na swoim blogu określa się "aspirującym do roli twórcy". – Można rzec, że pod względem liczby kursów, które odbyłem, jestem recydywistą. Wszystko tylko po to, by nie usiąść do pisania – żartował. Przyznał jednak, że zajęcia te pomagały mu w przezwyciężeniu twórczych blokad. – Zaczynam właśnie pracę nad debiutancką powieścią – zapowiedział.

Więcej w nagraniu audycji, którą prowadziła Dorota Gacek.

mc,tj

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Sympatia czytelników jest ważniejsza od wartościowania książek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:30
– Dla pisarza istotne jest to, kim jest dla publiczności. Dla odbiorcy zaś bardzo ważne jest spotkanie z ulubionym i podziwianym autorem – mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, podczas literackiego Pikniku Wolności, który przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można nauczyć się zawodu reżysera?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 13:00
- Cienka granica oddziela wędkowanie od stania na brzegu jak idiota. Podobnie jest w reżyserii - mówił w Dwójce znakomity reżyser i pisarz Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Science-fiction - urokliwa zabawa w przepowiadanie przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:00
Internet, bomba atomowa, elektryczne samochody czy eksperymenty genetyczne – to wątki, które pojawiły się w wyobraźni autorów na długo przed tym, zanim stały się rzeczywistością. - Wizje przyszłości nigdy nie są literalne - przekonywał krytyk literacki, Piotr Kofta. - To raczej próby futurystycznego metaforyzowania teraźniejszości. Kiedyś były to fantazje katastroficzne, dziś mamy do czynienia z wizjami posthumanistycznymi.
rozwiń zwiń