X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzikie lata 90. Czas naiwnej radości i apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 12:00
- PRL był szary, a po 1989 roku nagle pojawił się kolor. Może obciachowy, ale to wnosiło coś do życia - mówił w Dwójce reportażysta Piotr Lipiński, który wziął udział w dyskusji o czasach transformacji.
Audio
  • Dyskusja o latach 90. w Polsce (Dwukropek/Dwójka)
Dekoracja w witrynie sklepu z okazji wizyty Ojca Świętego w roku 1995
Dekoracja w witrynie sklepu z okazji wizyty Ojca Świętego w roku 1995Foto: PAP/Paweł Kopczyński

Gość "Dwukropka" zwrócił uwagę, że lata 90. były czasem naiwnej radości, kiedy to Polacy uwierzyli w magiczne rozwiązania liberalizmu i kapitalizmu. Z drugiej strony Piotr Lipiński zwrócił uwagę, że był najgorszy czas dla polskiej inteligencji. - W PRL inteligencja cieszyła się pewnym poważaniem, tytuł magistra nobilitował. W latach 90. karierę zaczęły robić niewykształcone sekretarki, to był "dziki zachód", w którym liczyły się pieniądze zarobione na handlu.

Na mroczną stronę pierwszej dekady po upadku komunizmu zwrócił uwagę pisarz Jarosław Maślanek. - To wtedy nastąpiło tąpnięcie na rynku pracy. Dla wielu ludzi lata 90. były pozbawieniem godności związanym z brakiem środków do życia. Moje rodzinne miasto rozpadało się na moich oczach.

W audycji zastanawialiśmy się, czy istnieje jakaś spójna społeczna narracja o latach 90. Jakie próby wyartykułowania takiej narracji podjęła polska kultura - wtedy i teraz?

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Piotr Lipiński (reportażysta) i Jarosław Maślanek (pisarz)

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 22.00

bch/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rumunia. Kraj zbudowany na sprzecznościach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 12:00
Jak Rumuni, których kraj zszyto z trzech nieprzystających do siebie części, określają swoją tożsamość? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Dwukropek".
rozwiń zwiń