X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko Tolkien. Słownik miejsc wyobrażonych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 09:33
- Odkryłem w tej książce na przykład Richarda Adamsa i jego powieść "Shardik": wizję krainy, w której panuje kult niedźwiedzia, a poza tym właściwie wszyscy są zwyczajnymi ludźmi – opowiadał Jan Gondowicz o "Słowniku miejsc wyobrażonych" Alberta Manguela i Gianniego Guadalupiego.
Audio
  • Rozmowa o "Słowniku miejsc wyobrażonych" Alberta Manguela i Gianniego Guadalupiego (Dwukropek/Dwójka)
Słownik miejsc wyobrażonych
"Słownik miejsc wyobrażonych"Foto: Mat. prasowe

fantastyka1200.jpg
Eksperymenty myślowe Ursuli le Guin

W tym monumentalnym, rozpisanym na 1001 stron (co również jest znaczące) tomie znajdziemy – podkreślali goście Dwójkowego "Dwukropka" – niezwykły przewodnik po światach zrodzonych dzięki literackiej wyobraźni: Zamek Kafki, wyspę Robinsona Crusoe, Kraina Czarów Lewisa Carrolla, Hogwart i Dolina Muminków, niewidzialne miasta Itala Calvina czy Márquezowskie Macondo.

- Pięć, sześć wielkich współczesnych powieści fantasy sprawiło, że ta książka rozrosła się o połowę – zwracał uwagę Jan Gondowicz na dokładne przedstawienie w tym swoistym przewodniku geografii światów stworzonych choćby przez Tolkiena czy Ursulę K. Le Guin.

W jakim sensie, jak mówiła w Dwójce jedna z tłumaczek "Słownika" Jolanta Kozak, można czytać ten tom na sposób magiczny? Które opisane w "Słowniku" miejsca zaskakują, a których brakuje? W audycji komentowano również polski wkład do opisywanego w "Słowniku" imaginarium. Z jednej strony, podkreślał Jan Gondowicz, w miejscach zmyślonych odnajdywanych na kartach literatury polskiej "wyobraźnia ma mało do powiedzenia", z drugiej jednak: "posiadamy teoretycznie" fantastycznego mistrza miejsc wyobrażonych. Niestety, jest on dziś kompletnie zapomniany…

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka), Jan Gondowicz (krytyk literacki, tłumacz, eseista)

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń