Nie tylko Tolkien. Słownik miejsc wyobrażonych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 09:33
- Odkryłem w tej książce na przykład Richarda Adamsa i jego powieść "Shardik": wizję krainy, w której panuje kult niedźwiedzia, a poza tym właściwie wszyscy są zwyczajnymi ludźmi – opowiadał Jan Gondowicz o "Słowniku miejsc wyobrażonych" Alberta Manguela i Gianniego Guadalupiego.
Audio
  • Rozmowa o "Słowniku miejsc wyobrażonych" Alberta Manguela i Gianniego Guadalupiego (Dwukropek/Dwójka)
Słownik miejsc wyobrażonych
"Słownik miejsc wyobrażonych"Foto: Mat. prasowe

fantastyka1200.jpg
Eksperymenty myślowe Ursuli le Guin

W tym monumentalnym, rozpisanym na 1001 stron (co również jest znaczące) tomie znajdziemy – podkreślali goście Dwójkowego "Dwukropka" – niezwykły przewodnik po światach zrodzonych dzięki literackiej wyobraźni: Zamek Kafki, wyspę Robinsona Crusoe, Kraina Czarów Lewisa Carrolla, Hogwart i Dolina Muminków, niewidzialne miasta Itala Calvina czy Márquezowskie Macondo.

- Pięć, sześć wielkich współczesnych powieści fantasy sprawiło, że ta książka rozrosła się o połowę – zwracał uwagę Jan Gondowicz na dokładne przedstawienie w tym swoistym przewodniku geografii światów stworzonych choćby przez Tolkiena czy Ursulę K. Le Guin.

W jakim sensie, jak mówiła w Dwójce jedna z tłumaczek "Słownika" Jolanta Kozak, można czytać ten tom na sposób magiczny? Które opisane w "Słowniku" miejsca zaskakują, a których brakuje? W audycji komentowano również polski wkład do opisywanego w "Słowniku" imaginarium. Z jednej strony, podkreślał Jan Gondowicz, w miejscach zmyślonych odnajdywanych na kartach literatury polskiej "wyobraźnia ma mało do powiedzenia", z drugiej jednak: "posiadamy teoretycznie" fantastycznego mistrza miejsc wyobrażonych. Niestety, jest on dziś kompletnie zapomniany…

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka), Jan Gondowicz (krytyk literacki, tłumacz, eseista)

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń