Niemy rozmach Davida Warka Griffitha

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 15:40
Rozmowa o tym, jaki wpływ na kino i kształtowanie się jego języka miał autor "Narodzin narodu" i "Nietolerancji".
Audio
  • Niemy rozmach Davida Warka Griffitha (Akademia kina/Dwójka)
David Wark Griffith (1875-1948) był jednym z czołowych amerykańskich reżyserów i producentów filmowych z okresu kina niemego
David Wark Griffith (1875-1948) był jednym z czołowych amerykańskich reżyserów i producentów filmowych z okresu kina niemegoFoto: Wikimedia/cc

"Celem, który starałem się osiągnąć, jest przede wszystkim nauczyć was widzieć" - powiedział David W. Griffith. Zadanie miał niełatwe - na początku XX wieku film traktowano jako czystą rozrywkę, tymczasem jego arcydzieła - takie jak "Nietolerancja" (1916) czy "Dzieje narodu" (1915) - ani w sposobie opowiadania, ani pod względem rozmachu i czasu trwania (ponad 3 godziny) nie przypominały niczego, co stworzyło dotychczas kino.

Język filmowy zawdzięcza mu m.in. nowatorskie zastosowanie ruchomej kamery i zbliżeń, tak ważnych w filmowej narracji do dziś. Kino zaś m.in. wiele niezwykłych filmów oraz stworzenie - wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem oraz Chaplinem - wytwórni United Artists. O tym wielkim mistrzu początków kina i jego wpływie na innych artystów opowiedział w "Akademii Kina" jej stały wykładowca - profesor Marek Hendrykowski.

***

Tytuł audycji: Akademia kina
Prowadzenie:
Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Henrykowski
Data emisji: 6.02.2015
Godzina emisji: 22.00

mc/jp/mm

Czytaj także

Podjęli wielkie ryzyko: dodali do filmu dźwięk

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 14:20
W 1927 roku świat poznał "Śpiewaka jazzbandu", pierwszy film dźwiękowy. Jak doszło do tego wielkiego przełomu w historii kina?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na film fabularny czy na dokument?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:25
W "Akademii kina" – audycji o historii X Muzy – rozmawialiśmy o podstawowym podziale filmowych narracji.
rozwiń zwiń