Filmowi buntownicy, czyli angielska młoda fala

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 14:18
W "Akademii kina" rozmawialiśmy o "młodych gniewnych" angielskiego kina, którzy tworzyli na przełomie lat 50. i 60. XX w.
Audio
  • Filmowi buntownicy, czyli angielska młoda fala (Akademia kina/Dwójka)
Kadr z filmu Miłość i gniew Tonyego Richardsa
Kadr z filmu "Miłość i gniew" Tony'ego Richardsa

Bohaterowie filmów "Z soboty na niedzielę" Karela Weisza, "Samotności długodystansowca" Tony'ego Richardsona czy "Sportowego życia" Lindseya Andersona nie wywodzili się z salonów, ale z ludu. Kontestowali mieszczański styl życia i buntowali się przeciwko klasowym podziałom.

Twórcy określani jako "młodzi gniewni" szli śladem sukcesów brytyjskich dramaturgów, takich jak m.in. Alan Sillitoe czy autor sztuki "Miłość i gniew" John Osborne. Odkrywali oni dla widza obszary dotąd nieznane angielskiemu kinu, w którym dominowały melodramaty i filmy wojenne. Odkryciem "młodych gniewnych" byli także nowi wspaniali aktorzy, tacy jak Julie Christie, Tom Courteney, Albert Finney, Alan Bates czy Richard Harris.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 15.15

mz/bk

Czytaj także

Amerykańskie kino kontestacji

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 16:00
W "Akademii kina" z prof. Markiem Hendrykowskim rozmawialiśmy o takich głośnych filmach, jak "Taksówkarz" Martina Scorsese czy "Łowca jeleni" Michaela Cimino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humphrey Bogart. Nietypowy amant z Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:00
- Fenomen tego aktora polega na odejściu od mitycznego uprawiania aktorstwa i postawienia na zwykłość, która okazuje się nieprzeciętna i fascynująca – powiedział w Dwójce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń