X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żakiet Wandy Wasilewskiej. Ile prawdy w micie?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:00
– Propaganda PRL kreowała ją na wielką polską patriotkę, która wiele wysiłku włożyła w wyzwolenie ojczyzny – mówił dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN.
Audio
  • Żakiet Wandy Wasilewskiej. Ile prawdy w micie? (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Wanda Wasilewska zapisała się w historii Polski jako przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, który powstał z namaszczenia samego Stalina
Wanda Wasilewska zapisała się w historii Polski jako przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, który powstał z namaszczenia samego StalinaFoto: PAP/CAF

Jej ulice są w Bielsku Podlaskim, Wojkowicach, Więcborku i Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie droga jej imienia krzyżuje się nawet z ulicą Korczaka. Kim dziś jest Wanda Wasilewska? Zdaniem dra Macieja Korkucia - przede wszystkim mitem funkcjonującym zgodnie ze wzorem komunistycznej propagandy.

– Mit ten pojawił się wraz z całą otoczką, obrazem Wandy Wasilewskiej stojącej na wojskowym gaziku, tworzącej Armię Berlinga, która miała wejść do Polski po to, by ją wyzwalać. Elementem legendy stał się także jej żakiet, na który zamieniła sowiecki mundur – zauważył historyk. – W rzeczywistości było nawet nie trochę, tylko zupełnie inaczej – powiedział.

Wanda Wasilewska – "gwiazda" Związku Patriotów Polskich >>>

Jaka jest więc prawda o tej działaczce? Z jednej strony do końca swoich dni próbowała przekonać wszystkich, że przyjaźń polsko-radziecka jest jedynym sposobem na zapewnienie obu krajom świetlanej przyszłości. Zarazem nigdy nie należała do partii komunistycznej. Wspomina się ponadto jej autentyczne zaangażowanie w pracę społeczną.

O Wandzie Wasilewskiej rozmawialiśmy w audycji z nowego Dwójkowego cyklu "Patroni naszych ulic".

***
Tytuł audycji:
Spotkania po zmroku

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: dr Maciej Korkuć (krakowski oddział IPN)

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Wielu myślało, że odmówi, gdy usłyszała, że wraca do kraju jako skoczek spadochronowy - opowiadała o działalności konspiracyjnej Elżbiety Zawackiej jej biografka Katarzyna Minczykowska-Targowska.
rozwiń zwiń