X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Wielu myślało, że odmówi, gdy usłyszała, że wraca do kraju jako skoczek spadochronowy - opowiadała o działalności konspiracyjnej Elżbiety Zawackiej jej biografka Katarzyna Minczykowska-Targowska.
Audio
  • "Patroni naszych ulic": gen. Elżbieta Zawacka (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Elżbieta Zawacka była jedyną spośród 15 kobiet, która pomyślnie przeszła trening cichociemnych. Na zdj. w dniu swoich 95 urodzin
Elżbieta Zawacka była jedyną spośród 15 kobiet, która pomyślnie przeszła trening cichociemnych. Na zdj. w dniu swoich 95 urodzinFoto: PAP/WOJTEK SZABELSKI

Należała do pokolenia wychowanego w euforii odzyskanej po latach wolności, pokolenia, które zaangażowało się po 1939 roku w konspirację. Ale, jak podkreślała w Dwójce autorka książki "Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka Zo", dzięki swoim kwalifikacjom i cechom charakteru mogła osiągnąć to, czego nie udawało się innym.
- Byłam jedyną cichociemną. Na pewno znalazłoby się dużo więcej chętnych, tylko nie było miejsca w samolocie - opowiadała skromnie sama gen. Elżbieta Zawacka. W nagraniach przygotowanych przez Hannę Marię Gizę w 1996 roku usłyszeliśmy m.in. opowieść o tym, w jaki sposób pilot samolotu z cichociemnymi odnajdywał miejsce zrzutu. - Kładło się kilku ludzi na ziemi w kształcie strzały, ostrzem w kierunku wiatru. Na piersi mieli latarki, światło szło w górę, pilot widział te strzałę i zrzucał nas.
Wyjątkowość Elżbiety Zawackiej opierała się nie tylko na fakcie, że - jak to określiła Katarzyna Minczykowska-Targowska - miała odwagę przeciwstawić się, jako żołnierka, spadochroniarka, społecznym normom (kobiety w armii to nie był wówczas częsty widok). Ewenementów w jej zadziwiającej biografii było więcej.

Gen. Elżbiet Zawacka była bohaterką pierwszej audycji z cyklu "Patroni naszych ulic", powstającego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

***
Tytuł audycji:
"Spotkania po zmroku"

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: dr Katarzyna Minczykowska-Targowska (autorka "Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka Zo")

Data emisji: 21.01.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:10
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy bali się Ponurego jak ognia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 06:10
Ponury rozgromił batalion SS, Ponury zdobył transport z amunicją, Ponury z pięćsetką partyzantów wyszedł cało z obławy w Kieleckiem – o poruczniku Janie Piwniku, dowódcy niewielkiego oddziału partyzanckiego AK krążyły legendy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatni cichociemny" - Agnieszka Czarkowska

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 19:31
Niedziela, 16 lutego 2014, godz. 21.14, Program 1. Nieznana historia Dionizego Sosnowskiego, który 60 lat temu został stracony w mokotowskim więzieniu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 06:00
Kiedy wylądowała w Polsce, oczekujący byli zszokowani, że spadochroniarzem jest kobieta. Elżbieta Zawacka zaskakiwała przez całe życie: odwagą, energią i niezwykłą pogodą ducha.
rozwiń zwiń