Andrzej Bobkowski na wyspie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 20:00
O "Szkicach piórkiem" - słynnych, znakomitych dziennikach Bobkowskiego - opowiadał w nowej Dwójkowej audycji prof. Maciej Urbanowski.
Audio
  • Andrzej Bobkowski na wyspie skarbów (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Andrzej Bobkowski z żoną Barbarą
Andrzej Bobkowski z żoną BarbarąFoto: ze zbiorów specjalnych Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN

Zobacz więcej
bob-basia.JPG
ALFABET BOBKOWSKIEGO - SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA

"Wyspa skarbów" to nowy cykl audycji z udziałem Macieja Urbanowskiego - historyka literatury, krytyka literackiego, edytora, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Urbanowski będzie opowiadał o swoich ukochanych książkach i istotnych dla siebie pisarzach.

Tematem pierwszej audycji były "Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowksiego, książka, która po raz pierwszy została wydana w 1957 r. roku przez Instytut Literacki w Paryżu. Sam autor mówił o niej żartobliwie, że to "orchidee w sosie pomidorowym". Ale te zapiski prowadzone w latach 1940-44 w okupowanej Francji dla wielu czytelników stały się prawdziwym objawieniem. A sam Andrzej Bobkowski, który w "Szkicach piórkiem" stwierdzał: "Tylko człowiek nie jest fikcją. Cały świat może być ojczyzną i każdy człowiek bratem. Bo świat to człowiek, przede wszystkim człowiek", stał się dla wielu ważnym pisarzem, intelektualistą, przewodnikiem. Prof. Maciej Urbanowski natomiast nazwał tę książkę "arcydziełem diarystyki polskiej, arcydziełem literatury wojennej, arcydziełem myśli, arcydzielnym projektem życia".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Wyspa skarbów")

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Czytaj także

Bobkowski - więcej niż chuligan wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 17:00
Książka "Na łuku elektrycznym. O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego" Macieja Nowaka proponuje inne, dalekie od powierzchownych sądów, odczytanie twórczości autora "Szkiców piórkiem".
rozwiń zwiń